PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Szczepienia przeciw HPV zwiększają świadomość seksualną

80 % brytyjskich nastolatek uważa, że szczepienie przeciw wirusowi HPV, głównemu sprawcy raka szyjki macicy przypomniało im o ryzyku związanemu z kontaktami seksualnymi i zwiększyło ostrożność w tym względzie.


Może to w pewnym stopniu rozwiać obawy niektórych rodziców i środowisk kościelnych, że szczepionka przeciw rakowi szyjki zwiększy rozwiązłość młodzieży i sprawi, że dziewczęta będą wcześniej podejmować współżycie płciowe.

Jak podkreślają autorzy sondażu, 14 % przebadanych dziewcząt przyznało jednak, że szczepienie pozwoliłoby im na bardziej ryzykowne zachowania seksualne.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze przebadali 500 dziewczynek w wieku 12 i 13 lat, którym zaproponowano szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Na Wyspach nie jest ono obowiązkowe, ale rok temu rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o wprowadzeniu powszechnego programu szczepień dla 12- i 13-latek, który jest finansowany ze środków publicznych.

Przewlekłe zakażenie HPV jest odpowiedzialne za niemal 100 % przypadków raka szyjki macicy. Szczepionki mają zapobiegać przewlekłym infekcjom tym wirusem i powstawaniu zmian przedrakowych w szyjce. Nie eliminują jednak konieczności regularnego wykonywania cytologii przez kobiety.

Analiza danych zebranych w sondażu wykazała, że dla jednej na pięć dziewcząt szczepienie przeciw HPV jest krępujące, ponieważ wirus przenosi się drogą płciową. 80 % dziewcząt przedyskutowało decyzję o szczepieniu z rodzicami. 42 % dziewczynek, których rodzice nie zgodzili się na nie w rzeczywistości chciało się zaszczepić, a 10 % dziewcząt zaszczepionych nie miało na to ochoty.


Jak ocenia dr Lesley Walker, dyrektor ds. informacji o raku w brytyjskiej fundacji Cancer Research, badania te sugerują, że szczepienia przeciw HPV mogą sprzyjać odpowiedzialnym zachowaniom seksualnym u większości nastolatek.

Jej zdaniem, bardzo ważne jest jednak, aby szczepione dziewczęta przeszły edukację na temat zagrożeń związanych z podejmowaniem współżycia płciowego.

Dr Walker podkreśla też, że szczepienia mogą dać prawdziwe efekty tylko wówczas, gdy będą powszechne. W pierwszym roku trwania programu, w Wielkiej Brytanii zaszczepiono przeciw HPV 70 % nastolatek w wieku 12 i 13 lat.

Według rzeczniczki brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia, podejście rodziców do szczepień przeciw rakowi szyjki mogło ulec zmianie dzięki szerokiej kampanii społecznej na ten temat. Przedstawiciele resortu podkreślają jednak, że decyzja o szczepieniu powinna być zawsze przedyskutowana z rodziną dziewczynki.

Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w obliczu doniesień na temat zagrożeń związanych ze szczepieniem przeciw HPV. Nie zawsze są one prawdziwe - w ostatnim czasie w mediach głośny był np. przypadek zgonu 14-letniej Brytyjki, który kojarzono ze szczepieniem. Szczegółowe badania ujawniły jednak, że przyczyną jej zgonu był złośliwy guz zlokalizowany w klatce piersiowej.

źródło: http://www.nature.com/bjc/index.html
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_3mjc080sdubp35clhaml9vsn22, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0