PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Chcesz aby otoczenie zachowywało się etycznie? Zadbaj o porządek

Ludzie przebywający w otoczeniu pachnącym czystością podświadomie zachowują się bardziej etycznie, np. są bardziej uczciwi i hojni.
Jak sugerują badania, aby uzyskać wyraźną poprawę moralności wystarczyło kilka razy prysnąć płynem do mycia okien o zapachu cytryny - podkreśla prowadząca badania Katie Liljenquist z Brigham Young University w Provo (stan Utah).

Autorzy badań uważają, że to odkrycie może znaleźć zastosowanie w praktyce - w miejscach pracy, w sklepach i innych placówkach, które korzystają z tradycyjnych systemów nadzoru i bezpieczeństwa, by egzekwować uczciwość.

“Firmy często stosują brutalne metody, by wpływać na zachowanie, ale mogą one być kosztowne, bądź uciążliwe. Rozpylanie zapachu jest bardzo prostym, dyskretnym sposobem promowania etycznych zachowań” - komentuje Liljenquist.

Jej zdaniem, wyniki tego badania można też zastosować w domu. “Być może namawianie dzieci do sprzątania swoich pokojów pomoże im również czysto postępować” - tłumaczy.

Badanie zatytułowane “Zapach moralności” analizowało wpływ fizycznych warunków życia ludzi na ich moralność. Jego uczestnicy musieli wykonać kilka zadań, przy czym tylko część z nich przebywała w pomieszczeniach, w których świeżo rozpylono płyn do mycia okien o zapachu cytryny.

W pierwszym eksperymencie oceniano uczciwość. Uczestnicy otrzymali 12 dolarów, które rzekomo przesłał im anonimowy partner z drugiego pokoju. Następnie musieli zdecydować jak dużo z tej kwoty zatrzymają dla siebie, a jak dużo zwrócą partnerowi, który im zaufał.

Okazało się, że badani z pachnących czystością pomieszczeń rzadziej nadużywali zaufania partnerów i zwracali znacznie większą część kwoty - średnio 5,33 USD, niż koledzy z innych pokojów - 2,8 USD.


W drugim doświadczeniu skoncentrowano się na dobroczynności. Badani deklarowali, czy są zainteresowani dobroczynną działalnością w organizacji studenckiej na rzecz fundacji chrześcijańskiej “Habitat for Humanity” oraz ofiarowaniem pieniędzy na ten cel.

Osoby z pomieszczeń pachnących czystością wykazały znacznie większe zainteresowanie działalnością dobroczynną niż badani z bezwonnych pokojów. 22 % osób z pierwszej grupy chciało oddać pieniądze na szczytny cel, podczas gdy w drugiej grupie odsetek ten wyniósł tylko 6 %.

Dalsze testy dowiodły, że uczestnicy eksperymentów nie odnotowali zapachu w pokoju, w którym przebywali i że ich ówczesny nastrój nie miał wpływu na ostateczne wyniki.

“Zasadniczo, nasze badania wykazały, że moralność i czystość idą w parze” - komentuje jeden z autorów pracy Adam Galinsky z Uniwersytetu Northwestern.

W swojej wcześniejszej pracy, opublikowanej w 2006 r. na łamach tygodnika “Science”, Liljenquist i jej współpracownicy wykazali, że istnieje bliski związek między moralnością i czystością fizyczną. Popełnienie wykroczenia wzbudzało w uczestnikach doświadczenia dążenie do czystości ciała.

Aktualnie zespół Liljenquist bada w jakim stopniu wrażenie czystości kształtuje nasze sądy o innych ludziach.

źródło: http://www.psychologicalscience.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_84l818oet3nasq12c1bdlimhf3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0