PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Po uszkodzeniu mózg potrafi się reorganizować

Po poważnym uszkodzeniu rdzenia kręgowego w mózgu dochodzi do przebudowy i nowej organizacji połączeń nerwowych przychodzących z różnych części ciała - na łamach pisma “Nature Neuroscience” informują naukowcy ze Szwajcarii.

Podczas większości urazów rdzenia kręgowego dochodzi do uszkodzenia połączeń nerwowych przekazujących sygnały z kończyn do mózgu, a te neurony które przeżywają uraz tworzą zwykle nowe połączenia.

Arko Ghosh wraz z kolegami z University of Zurich and Swiss Federal Institute of Technology stworzył mapę połączeń mózgu z rdzeniem kręgowym szczura po urazie rdzenia kręgowego. Naukowcy skupili się na lokalizacji tzw. neuronów korowo-kręgowych i badali z jakich części kory mózgu pochodzą komórki nerwowe dające wypustki do różnych części rdzenia.

Okazało się, że po uszkodzeniu rdzenia kręgowego szczura, które powodowało zaburzenia w poruszaniu tylnymi kończynami, neurony odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów na trasie kora mózgowa - rdzeń - kończyny tylne, które przeżyły uraz są przemieszczane do regionów mózgu zazwyczaj odpowiedzialnych za unerwienie przednich kończyn.


Ponadto naukowcy zaobserwowali, że w mózgu tych gryzoni dochodzi do zwiększenia liczby wypustek neuronów odpowiedzialnych za przekazywanie informacji czuciowej pochodzącej z przednich kończyn. Zdaniem badaczy ich wyniki tłumaczą jak zmiany anatomiczne obserwowane w samym rdzeniu kręgowym wpływają na zmiany w korze mózgu.

Jak podkreślają autorzy pracy, pomimo że przyczyny takiej reorganizacji połączeń nerwowych nie są na razie jasne, ich odkrycie wskazuje na to, że regiony mózgu nie otrzymujące żadnych sygnałów przychodzących z rdzenia są ponownie unerwiane tak aby móc przyjąć większą porcję informacji z nieuszkodzonych kończyn i w ten sposób zrekompensować powstałe na skutek urazu upośledzenia funkcjonalne.

źródło: http://www.nature.com/neuro/index.html
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_sau7ntgo60dmpppq3e2g69q733, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0