PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Wiadomo już jak wymazać złe wspomnienia

Naukowcy znaleźli “okno” w naszej pamięci, które umożliwia usunięcie traumatycznych wspomnień.

Inaczej niż w do tej pory podejmowanych próbach pozbycia się niewygodnych dla nas wspomnień, nowa metoda nie wymaga przyjmowania leków i jest możliwa do zastosowania dzięki istniejącym już terapiom.

Po co nam usuwanie wspomnień? Naukowcy wierzą, że terapia może pomóc np. weteranom wojennym lub osobom z różnymi fobiami. Przywołują także przykład usuwania wspomnień z nieudanego związku, zobrazowany kilka lat temu w filmie “Zakochany bez pamięci” z Kate Winslet i Jimem Carreyem.

“Nasze badania wskazują, że na przestrzeni lat pojawiają się w naszej pamięci okna, które dopuszczają możliwość zmiany wspomnień” - tłumaczy dr Daniella Schiller z New York Univeristy.


Klasyczne terapie stosowane do tej pory nie gwarantują całkowitego wymazania złych wspomnień. Traumatyczne przeżycia, mimo wieloletnich ćwiczeń, mogą zawsze powrócić i wciąż sprawiać psychiczne problemy.

Naukowcy odkryli, że ostrożne przywołanie traumatycznego wspomnienia sprawia, że przez krótki czas po jego przypomnieniu (około godziny) staje się ono “bezbronne”, zanim zostanie ponownie zapisane w mózgu. Naukowcy określili tę godzinę jako “okno modyfikacji”. W tym czasie najnowsza wersja naszego wspomnienia może zostać usunięta z naszej pamięci znaną metodą zwaną “treningiem zanikania” (ang. extinction training) i więcej się nie pojawić.

“Nasza pamięć przywołuje nie oryginalne wydarzenie, ale wciąż odtwarza na nowo jego obraz, za każdym razem nieznacznie go modyfikując” - wyjaśnia dr Elizabeth Phelps, jedna z badaczek.

źródło: http://www.nature.com/nature/index.html
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_6eeaespd7tghluqfops7hae2o1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0