PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Techniki łagodzenia złości

Czujesz, że jesteś tak zestresowany i zirytowany, że zaraz wybuchniesz?

Oto, jak nad tym panować. W soboty w modnym salonie piękności Billy’ego Lowe’a w dzielnicy West Hollywood włosy mogą zjeżyć się ze strachu. W soboty Lowe przyjmuje osobiście do 10 klientów. Nigdy nie dokonuje podwójnych rezerwacji (co oznacza, że klientów przyjmuje od początku do końca), więc jeden spóźniony klient może wszystko pogmatwać.

Wskaźnik stresu wzrósł gwałtownie w jedno z ostatnich sobotnich popołudni, gdy jedna ze słynnych klientek Lowe’a zadzwoniła, by powiedzieć, że spóźni się co najmniej godzinę. Lowe czesał aktorów serialu Desperate Housewives i obsadę programu Ellen Degeneres. Nie udało mu się wspiąć na ten poziom bez zrozumienia potrzeb, a także głaskania ego, swojej klienteli. Nie mógłby dać im czekać, ponieważ jedna niewychowana osóbka nie mogła przyjść na czas.

W Lowie narastał gniew, więc wziął głęboki oddech i wymyślił plan. Gdy kobieta przyszła, otoczyło ją kilkoro asystentów oraz praktykantów, którzy podali jej herbatę i zrobili masaż rąk. Lowe, 38 lat mówi: – Doszła do siebie po pięciu minutach, żartowała i odliczała dni do naszego kolejnego spotkania.
Wiele konfliktów w miejscu pracy nie przebiega tak bezproblemowo. Cztery osoby na pięć odnoszą w pracy porażki, nie na skutek braku umiejętności technicznych, ale z powodu problemów osobistych – twierdzi B.J. Gallagher, konsultant zawodowy z Los Angeles. – Współpraca z innymi, kontrolowanie negatywnych emocji oraz negocjowanie w sytuacji konfliktowej są kluczowymi kwestiami w każdym zawodzie i w każdej firmie – dodaje. Trudno jest zwłaszcza teraz, gdy praca stała się bardziej stresująca. Dłuższe godziny, gorsza płaca i podkopujące morale zwolnienia mogą wyzwolić Hulka nawet w najłagodniejszym Brusie Bannersie.


Mimo że tłumienie złości jest niezdrowe, to nie można sobie pozwolić, żeby w nas wezbrała. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych technik uspokajających stworzonych przez osoby, które zarabiają na życie pomaganiem w zachowaniu spokoju.

Podwójne uderzenie

Nie, to nie oznacza wcale, że należy kolegę walnąć w brzuch, a następnie uderzyć z łokcia w twarz. Ten sekret, dzięki uprzejmości dr Roberta Epsteina, instruktora ze Szkoły Zarządzania przy Uniwersytecie Kalifornia San Diego, działa w następujący sposób: gdy narasta w Tobie złość, wypuść z siebie całe powietrze, a pod sam koniec wydechu porządnie wydmuchnij. Ten wydmuch uwalnia powietrze pozostałe w płucach i przeciwdziała niebezpiecznej tendencji płytkiego oddychania w sytuacjach zagrożenia. – Płytkie oddychanie sprawia, że w naszej krwi krążą toksyny, które wprawiają nas w panikę – tłumaczy dr Epstein.

Werbalne jujitsu

Spadły na Ciebie gromy od współpracownika lub sfrustrowanego przełożonego? Rozwiązanie ma dr Debra Condren, założycielka firmy Manhattan Business Coaching i autorka książki Ambition Is Not A Dirty Word, (Ambicja nie jest brudnym słowem) będącej przewodnikiem zawodowym dla kobiet. – Zachowuję neutralną twarz, staram się oddychać i zachować spokój, stać na całych stopach, ale z rozluźnionym ciałem – mówi. Gdy druga osoba skończy werbalny elaborat, Condren beznamiętnie stwierdza: “Słyszę, co mówisz” lub “Rozumiem, że ta sprawa jest dla Ciebie ważna“. Brak widocznej reakcji rozładowuje emocjonalne napięcie.

Unikać założeń

Współpracownik się spóźnia i wygląda na to, że będziesz musiał sam wygłosić wspólną prezentację. Jego nieodpowiedzialność doprowadza Cię do szału. Dr Simon Rego, profesor psychiatrii i zaburzeń zachowania na Akademii Medycznej im. Alberta Einsteina w Nowym Jorku, twierdzi, że zanim się jej poddamy, należy zastanowić się nad wszystkimi rzeczami, które mogły się zdarzyć. Być może zachorowało mu dziecko lub popsuł mu się samochód. Unikajmy założeń, czy jak je Rego nazywa “zniekształceń kognitywnych”, które mogą doprowadzić do obwiniania i złości. – Gdy zidentyfikujemy te zaburzenia, poradzimy sobie z nimi i zastąpimy je bardziej pomocnymi konstruktywnymi myślami, uczucie złości powinno się zmniejszyć – tłumaczy Rego.

Dowiedz się, co cię denerwuje

Wiele osób złości się, choć nie wie dlaczego. Zaobserwujmy wzorce, tego co nas denerwuje i zanotujmy je – radzi Marty Babits, autorka książki The Power of the Middle Ground, A Couple’s Guide to Renewing Your Relationship (Siła kompromisu. Przewodnik dla par, które chcą odnowić swój związek). To wymaga sporej dawki szczerości i chęci zaakceptowania prawdy. Jeżeli na nerwy działają nam niektóre osoby, to może tak musi być. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zidentyfikowanie takich osób i unikanie ich, jak tylko to możliwe. Jeżeli to nie robi na Tobie żadnego wrażenia, można się zawsze pocieszyć, że wyświadczasz im przysługę.

źródło: http://www.forbes.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_3nov2d52knroi8v5m9q5lp7705, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0