PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Sekrety komunikacji niewerbalnej

Język ciała może być bardziej dobitny niż słowa. Zadbaj, aby wyrazić nim to, co w danej sytuacji należy powiedzieć

Dłonie złożone jak do modlitwy oznaczają, że jesteśmy bardzo pewni, tego co mamy powiedzieć. Uczucie pewności wyrażają również kciuki skierowane do góry. W 1961 r., kiedy Joe Navarro miał 8 lat, jego rodzina uciekła do Miami, ponieważ w Zatoce Świń, sześć mil od jego domu w Cienfuegos na Kubie, miała miejsce inwazja. Chłopiec nie znał angielskiego, chcąc więc się dowiedzieć, jak w jego nowym kraju robi się różne rzeczy, był zależny od uważnych obserwacji swoich rówieśników, sąsiadów i nauczycieli. Dokładne odczytywanie znaków niewerbalnych zmieniło się w pasję na całe życie. Navarro, 56 lat, pracował przez 25 lat jako specjalny agent kontrwywiadu w Federalnym Biurze Śledczym (FBI), a od 2003 r. jest konsultantem Departamentu Energetycznego i Departamentu Spraw Wewnętrznych oraz Instytutu Analiz Obronnych w Waszyngtonie. Jego najnowsza książka “Głośniej niż słowa. Zrób nieprzeciętną karierę dzięki ukrytej mocy inteligencji niewerbalnej” (ang. Lauder Than Word: Take Your Carier from Average to Exceptional With Hidden Powers of Nonverbal Intelligence) pokazuje, jak jego wiedzę można zastosować w świecie biznesu.

Navarro wierzy, że płynne posługiwanie się komunikacją niewerbalną może być równie przydatnym narzędziem jak wprawne stosowanie technik negocjacyjnych lub znakomita znajomość technik sprzedaży. Twierdzi, że punktem wyjścia jest wywarcie dobrego pierwszego wrażenia. Wyobraź sobie siebie jako osobę pewną siebie i otwartą, a przyciągniesz do siebie klientów, współpracowników oraz szefów, którzy chętnie będą z Tobą pracować i którzy chętnie cię awansują.

Wywarcie dobrego pierwszego wrażenia wiąże się z kilkoma elementami, z których pierwszym jest wygląd. Navarro mówi, że preferuje się czyste, schludne i konserwatywne ubranie. Prosta zasada: odzwierciedlać innych i nie szokować. – Zaobserwuj, jak ubierają się dyrektorzy, i idź za ich przykładem – radzi. – Swobodny styl może zabić wiarygodność. Chyba że pracuje się w miejscu, gdzie najwyżej postawione osoby chodzą w znoszonych jeansach i koszulkach polo, tak jak np. w CBS Studios w Hollywood. Będąc tam ostatnio, Navarro odkrył, że był jedyną osobą w garniturze.

Nawet jeżeli w firmie obowiązują jeansy, to upewnij się, że nie są one podarte ani wyplamione. Navarro utrzymuje, że zadbane ubranie nie tylko umożliwi wywarcie wrażenie na innych, ale także pomoże lepiej wykonywać swoją pracę. “To co nosimy kształtuje nasze zachowanie i przygotowuje ciało oraz umysł do tego, co należy zrobić” – pisze. “W miejscu pracy przyodziewamy strój wojownika biznesu i to jest naszą maską”. Jedną rzeczą, której wymaga, są wypolerowane buty w dobrym stanie. “Mężczyźni noszą często zdarte lub zużyte buty, które niweczą wszystkie wysiłki wkładane w resztę wyglądu” – pisze.


Informacje o osobie w znacznym stopniu przekazują gesty. Jedna z najbardziej lubianych pozycji: stanąć z nieznacznie przechyloną głową i złożonymi rękami, uśmiechając się i patrząc prosto na drugą osobę. Navarro mówi, że przechylenie głowy wyeksponuje szyję i wyrazi: “Słucham, czuję się swobodnie, jestem otwarty”. Natomiast dotykanie szyi lub zakrywanie wgłębienia u jej podstawy wyraża brak swobody, niepewność lub troski. Rozsiadając się wygodnie w krześle z rękami splecionymi za głową, jawimy się w pozycji kontroli i dominacji. To może być jednak trochę za wiele. Unikajmy tego na spotkaniu, chyba że sprawujemy wysoką funkcję.

Dłonie złożone jak do modlitwy oznaczają, że jesteśmy bardzo pewni, tego co mamy powiedzieć. Uczucie pewności wyrażają również kciuki skierowane do góry. Navarro lubi splecione dłonie z kciukami skierowanymi do góry. Mówi, że ukrywanie kciuków, np. w kieszeniach, daje wrażenie niepewności.

Navarro podkreśla także znaczenie wywarcia silnego, pozytywnego wrażenie na pierwszym spotkaniu. Oznacza to uwzględnienie wszystkich wskazówek i zastosowanie się do nich. Dobrze ubrany, schludny pracownik lub szef utrzymuje kontakt wzrokowy, uśmiecha się, wstaje zza biurka, podchodzi do gościa pod nieznacznym kontem (preferują to mężczyźni) lub bezpośrednio (co wolą kobiety) oraz wyciąga dłoń, ściskając na powitanie dłoń gościa uściskiem, który Navarro określa jako “stanowczy, choć swobodny, trwający kilka sekund”. Radzi, aby unikać nazbyt mocnego uścisku, potrząsania dłonią lub wykręcania nadgarstka.

Navarro mówi, że agenci FBI poświęcają dużo energii na nawiązanie relacji z ludźmi. Kiedy sześć lat temu opuścił agencję, był zaskoczony odkryciem, że wielu biznesmenów nie ma pojęcia o podtrzymaniu skutecznej komunikacji niewerbalnej. – Napisałem tę książkę, aby dać ludziom niewerbalną przewagę – wyjaśnia.

źródło: http://www.forbes.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_t1i8tjh3tq0nckfoqvgdc4mrk7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0