PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Nowe szczepy wirusa HIV odporne są na leki

Stosowane obecnie leczenie pozwala wielu zakażonym wirusem HIV żyć przez długie lata we w miarę normalny sposób. Jednak nowe, odporne na leki szczepy wirusa mogą zmienić sytuację na gorsze.
Powstawanie opornych szczepów możliwe jest z jednej strony dzięki szerokiemu stosowaniu leków, z drugiej zaś - dzięki osobom, które nie zdając sobie sprawy, że są narażone, przenoszą go na nowych partnerów.

Na razie istnienie tego rodzaju szczepów wirusa HIV udokumentowano w San Francisco oraz kilku innych miejscach USA i Europy. Model przenoszenie choroby oparty na badaniach gejowskiej społeczności San Francisco wskazuje, że oporne szczepy rozpowszechnią się w ciągu najbliższych pięciu lat. Jak przewiduje Sally Blower z University of California w Los Angeles, powszechniejszy dostęp do leków antyretrowirusowych w ubogich krajach sprawi, że szczepy oporne pojawią się również tam.


Obecnie osoby zakażone HIV otrzymują “koktajl” leków, co ma zapobiec właśnie powstawaniu oporności. Jeśli wirus staje się niewrażliwy na jeden lek, to zwykle pozostaje wrażliwy na drugi. Ale przy odpowiednio dużej liczbie prób powstają w końcu szczepy oporne nawet na trzy główne klasy leków - na przykład w San Francisco takie wirusy są już przyczyną około 15% nowych zakażeń.

Komputerowy model zastosowany do przewidywania przyszłości wirusa wcześniej z powodzeniem odtworzył jego szerzenie się w wśród tamtejszych gejów w ostatnich 20 latach. Zapobiec ekspansji opornych szczepów można by dzięki szybszemu wykrywaniu choroby i energicznemu stosowaniu tych leków, na które wirus pozostaje oporny.

źródło: http://www.scientificamerican.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_e4v2f2ue2u2m9pts5se1bt00b2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0