PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Chcesz obniżyć ciśnienie krwi? - Wychowuj dzieci!

Najnowsze badania dowodzą, że osoby posiadające dzieci mają niższe ciśnienie krwi niż osoby, które rodzicami nie są.

Zdaniem Julianne Holt-Lunstad z Uniwersytetu Brighama Younga (USA), stres, który zwykle towarzyszy wychowywaniu dzieci jest niwelowany dzięki temu, że rodzice widzą w trosce o pociechy sens i cel swojego życia, a to z kolei przekłada się na lepszy stan zdrowia.

W badaniach brało udział 198 osób w wielu od 20 do 68 lat. Zostali wyposażeni w ciśnieniomierze nadgarstkowe, które mieli nosić przez całą dobę, nawet podczas snu. Wszyscy badani byli w związkach małżeńskich, a 70 % z nich posiadało dzieci.

Po uwzględnieniu innych czynników, które wpływają na ciśnienie krwi - takich jak wiek, waga, płeć, aktywność fizyczna, zatrudnienie czy palenie papierosów - Holt-Lunstad skoncentrowała się na samym wpływie rodzicielstwa.

Po porównaniu wyników okazało się, że osoby posiadające dzieci miały o 4,5 mmHg niższe skurczowe ciśnienie krwi i o 3 mmHg niższe ciśnienie rozkurczowe - średnio było to około 116/71 mmHg. Największe różnice zaobserwowano u kobiet. W przypadku matek ciśnienie skurczowe było niższe nawet o 12 mmHg, a rozkurczowe o 7 mmHg.


Choć według Holt-Lunstad różnica ta jest znacząca, ostrzega ona przed podejmowaniem pochopnych decyzji jedynie w oparciu o wyniki badań.

“Nie oznacza to wcale, że im więcej dzieci, tym lepsze ciśnienie. Wyniki te związane są jedynie z faktem posiadania dzieci, a nie ich liczbą” - mówi badaczka.

Niech to stanie się kolejnym argumentem za posiadaniem dzieci :)

źródło: http://www.sbm.org/annals/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_j7siiqb43ctp3jkqq3g43n7od0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0