PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Rówieśnicy mają wpływ na to co je twoje dziecko

Powszechnie wiadomo, że przyjaciele i koledzy mają silny wpływ na zachowanie dzieci. Najnowsze badania naukowców dowodzą, że od bliskich kontaktów z rówieśnikami zależy również to, ile dziecko je.
Myśląc o oddziaływaniu kolegów na swoją pociechę rodzice obawiają się najczęściej najgorszego: że towarzystwo okaże się nieodpowiednie i że pod jego wpływem dziecko przestanie się uczyć, a może nawet zacznie palić lub spożywać alkohol. Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że nad znaczeniem wpływu rówieśników na dziecko powinni zastanowić się również ci rodzice, których dziecko ma problemy z nadwagą. Chodzi tu jednak o działanie pozytywne.

Zdaniem dr Sarah-Jeanne Salvy, która bada wpływ więzi społecznych na ilość spożywanego przez dzieci pokarmu, kontakty z rówieśnikami mogą być substytutem jedzenia z nudów.

“Zidentyfikowanie odpowiednich substytutów jest pierwszym krokiem do zredukowania niektórych zachowań, w tym wypadku objadania się. Dotychczasowe próby odnalezienia takich substytutów zakończyły się niepowodzeniem, lecz o ile nam wiadomo, w żadnych badaniach nie wzięto pod uwagę wpływu relacji społecznych” - mówi dr Salvy.

Podczas swoich badań Salvy obserwowała zachowanie 54 dzieci w wieku od 9 do 11 lat. Dzieci podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich uczestniczyła w badaniach wraz ze swoim najbliższym kolegą lub koleżanką, druga natomiast z nieznajomym rówieśnikiem. Zadaniem młodych uczestników było zbieranie punktów w grze komputerowej, z których jedne miały być potem wymienione na jedzenie, a inne na czas zabawy z kolegą lub z przydzielonym rówieśnikiem.

Badaczka zaobserwowała, że gdy w grze trudniej było zdobywać punkty wymieniane na zabawę, dzieci z drugiej grupy (w parze z nieznajomym rówieśnikiem) koncentrowały się na zbieraniu punktów wymienianych na jedzenie, a gdy trudniej było zapracować na jedzenie, wówczas gromadziły punkty na zabawę z rówieśnikiem. Co ciekawe, dzieci, które mogły spędzić czas z najbliższym kolegą w obu przypadkach starały się zebrać jak najwięcej punktów, które można byłoby wymienić na wspólną zabawę, rezygnując tym samym z jedzenia.


“W oparciu o wyniki naszych i innych badań można powiedzieć, że częste kontakty z kolegami i zawarte przez dziecko przyjaźnie zapobiegają nadmiernemu objadaniu się i jednocześnie sprzyjają bardziej aktywnemu trybowi życia” - podsumowuje dr Sarah-Jeanne Salvy.

źródło: http://www.sbm.org/annals/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_7mqv9d3us40thvqatc3baie6g3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0