PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Do sportu może zniechęcić nauczyciel WF-u

Nieprzyjemne doświadczenia z lekcji wychowania fizycznego w szkole mogą trwale zniechęcić do uprawiania sportu.

Badania nad tym, jaki wpływ mają szkolni nauczyciele i trenerzy na nastawienie uczniów do aktywności fizycznej w późniejszym życiu przeprowadził profesor Billy Strean z University of Alberta.

Badacz oparł się w nich na wspomnieniach 24 osób, które opowiedziały o swoich doświadczeniach ze szkolnych zajęć gimnastyki oraz o swym stosunku do sportu.

Okazało się, że lekcje WF mogą być prawdziwie traumatycznym wspomnieniem. Jedna z ankietowanych osób napisała: “jestem 51-letnią kobietą, której dziecięce doświadczenia ze sportem, zwłaszcza związane ze szkołą, były tak negatywne, że jeszcze dziś, gdy to piszę pocą mi się ręce i jestem na skraju łez.” Te przeżycia wywołały u niej silną i trwałą awersję do sportu.

Profesor Strean podkreśla, że podobnie może być w przypadku wielu osób, które jako dzieci doświadczyły ze strony szkolnych nauczycieli lub kolegów ośmieszenia czy upokorzenia.

Złe wspomnienia u ankietowanych osób pozostawili po sobie również nauczyciele, którzy oceniali niesprawiedliwie oraz tacy, którym brakowało energii i chęci do pracy.

Jednak nauczyciel lub trener z właściwym podejściem może zrobić bardzo wiele, by zachęcić dzieci do uprawiania sportu. Nie powinien jednak robić nic na siłę. Ankiety pokazały bowiem, że najlepsze wspomnienia pozostawiły po sobie zajęcia sportowe, które tylko w niewielkim stopniu były kierowane przez dorosłych.

źródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_i88livvpmun5ldrsln67rep5i0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0