PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Wykrywacz narkotyków

Hydrożel wykryje kokainę

Chińscy naukowcy opracowali hydrożel, który wykrywa nawet minimalne ilości kokainy . Po niewielkiej modyfikacji żel może służyć do wykrywania również innych niebezpiecznych lub niedozwolonych substancji chemicznych.
Przysłowiowa zabawa “w kotka i myszkę” z osobami nielegalnie posiadającymi narkotyki, czy też inne zakazane substancje chemiczne (w tym materiały wybuchowe) trwa od wielu lat.

Dziś coraz częściej wsparcie policji daje nowoczesna nauka, która dostarcza coraz bardziej zaawansowane metody analityczne, dzięki którym można tanio, szybko, a co najważniejsze łatwo wykryć ilości zakazanych substancji chemicznych, których w żaden sposób nie widać “gołym okiem”.

Najnowszym osiągnięciem na tym polu, jest opracowany przez chińskich naukowców z Hunan University oraz Xiamen University materiał, tzw. hydrożel, który w kontakcie z minimalną ilością kokainy traci całkowicie swą intensywną niebieską lub czerwoną barwę.

Hydrożel, to materiał o charakterze żelu, który w przeważającej ilości składa się z wody.


W wypadku hydrożelu wykrywającego narkotyki, obok wody w skład wchodzi również aptamer, czyli krótki peptyd, który jest zaprojektowany tak, by silnie łączyć się z narkotykiem lub innym związkiem chemicznym, który miałby być wykryty za pomocą tego układu.

By uwidocznić reakcję połączenie się aptameru z kokainą, naukowcy w strukturę żelu wprowadzili nanocząstki złota lub, w innej mniej nanotechnologicznej wersji amylozę, jodynę oraz enzym, który katalitycznie rozkłada cząsteczkę polisacharydu (amylozy). Dzięki takiej konstrukcji, po połączeniu się hydrożelu z kokainą (wystarczy 20 nanogramów narkotyku, gdzie nanogram to miliardowa część grama) żel traci swą wyjściową barwę niebieską lub czerwoną (wersja z nanocząstkami złota), stając się niemal całkowicie bezbarwnym.

Według naukowców, po odpowiedniej modyfikacji aptamerów (zaprojektowaniu ich, by łączyły się z innymi substancjami chemicznymi) stanowiących najważniejszy detekcyjny składnik hydrożelu, możliwe będzie wykrycie z podobną dokładnością niemal każdej zakazanej substancji chemicznej w zaledwie 10 minut.

Tego typu urządzenie, użyte przez policję lub inne służby porządkowe, z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa obywateli (np. wykrywanie celowych zanieczyszczeń ujęć wody) i może skutecznie utrudnić dostęp do substancji narkotycznych - przekonują badacze.

źródło: http://bps-research-digest.blogspot.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_4v0fru135rkhdqamj1mu64hem5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0