PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Oburęczne dzieci

Dzieci oburęczne częściej mają problemy ze zdrowiem psychicznym i nauką niż dzieci prawo- lub leworęczne - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Około jedna na 100 osób jest oburęczna, potrafi równie dobrze posługiwać się prawą i lewą ręką. Naukowcy z Imperial College London przebadali blisko 8 000 dzieci, z czego 87 było oburęczne, i odkryli, że oburęczne siedmio- i ośmiolatki są dwa razy bardziej narażone na problemy z nauką, niż ich praworęczni rówieśnicy.

Ponadto, jak wykazały badania, dzieci te w wieku 15-16 lat mają dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia objawów ADHD - zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, na który cierpi według statystyk od 3 do 9% dzieci w wieku szkolnym oraz młodych ludzi.

Oburęczne nastolatki mają również większe od praworęcznych kolegów i koleżanek problemy językowe, co sugerowały już wcześniejsze badania łączące oburęczność z dysleksją.

Niewiele wiadomo na temat mechanizmu, dzięki któremu niektórzy z nas mają równie sprawne obydwie ręce, na pewno ma to związek z działaniem półkul mózgowych.


Według wcześniejszych badań, u osób praworęcznych, dominującą rolę pełni lewa półkula mózgu. Możliwe, że u osób oburęcznych dominacja jest zaburzona. W jednej z pracy wykazano, że dzieci z ADHD mają słabiej działające prawe półkule mózgu - to mogłoby tłumaczyć, dlaczego niektóre oburęczne dzieci mają objawy ADHD.

Autorzy pracy podkreślają konieczność głębszego zbadania tego zagadnienia i mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże nauczycielom i lekarzom w rozpoznaniu dzieci szczególnie narażonych na problemy z nauką i zachowaniem.

źródło: http://pediatrics.aappublications.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_pe4ipqk7pb3179c8ee5no1rtn3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0