PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Nauczycielki zniechęcają uczennice do matematyki

Nauczycielki przekazują swym uczennicom stereotypy na temat braku zdolności do matematyki u dziewczynek - ostrzegają naukowcy.

Ten niepokojący wniosek płynie z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez profesor Sian Bilock.

Profesor Bilock śledziła poczynania 17 nauczycielek nauczania początkowego oraz losy ich 52 uczniów i 65 uczennic.

Przede wszystkim za pomocą specjalnych kwestionariuszy oceniony został stosunek nauczycielek do matematyki. Następnie na początku i na końcu roku szkolnego w pierwszej i drugiej klasie przetestowano uczniów z matematyki oraz sprawdzono, czy ulegają oni stereotypowi, że “chłopcy są dobrzy z matematyki, a dziewczynki są dobre z czytania”.

Służył temu prosty test. Dzieciom przeczytano historyjkę o uczniach wyróżniających się z matematyki i z czytania, która była tak napisana, że nie określono w niej płci tych uczniów. Następnie poproszono dzieci, by narysowały bohaterów opowiastki. Na rysunkach można było sprawdzić, jak dzieci wyobrażają sobie uzdolnionego matematycznie ucznia - jako chłopca, czy jako dziewczynkę.

Porównano wyniki tych testów z początku i z końca roku szkolnego. Okazało się, że na początku roku szkolnego wyniki testów matematycznych ani u chłopców, ani u dziewczynek nie były związane z nastawieniem ich nauczycielki do matematyki.

Natomiast pod koniec roku dziewczynki, które uległy przekazanym przez nauczycielkę stereotypom, (czyli w teście obrazkowym rysowały chłopca dobrego z matematyki i dziewczynkę wyróżniającą się w czytaniu) miały też gorsze od pozostałych dzieci wyniki z testu matematycznego.


W Stanach Zjednoczonych kobiety stanowią aż 90 % nauczycieli nauczania początkowego. Jednocześnie jest to grupa najbardziej niechętnie nastawiona do matematyki wśród absolwentów wszystkich kierunków studiów. Nauczycielki te mogą mieć więc bardzo niekorzystny wpływ na bardzo wiele uczennic. Nabyte w dzieciństwie stereotypy wpływają nie tylko na wyniki w nauce w szkole, ale także wybór studiów i kariery zawodowej przez całe rzesze młodych kobiet.

źródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_rv0jh0og6ohvl5h925247b82n5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0