PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Jak dziecko reaguje na biedę?

U dzieci żyjących w złych warunkach społeczno-ekonomicznych systematycznie wzrasta poziom hormonu stresu w organizmie - zaobserwowali naukowcy z Kanady, którzy twierdzą, że może to częściowo tłumaczyć większą podatność tych dzieci na problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym w przyszłości.

Już wcześniejsze prace sugerowały, że istnieje wyraźny związek miedzy złymi warunkami życia oraz funkcjonowaniem układów odpowiedzialnych za reakcję organizmu na stres, a w szczególności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, odpowiedzialnej za powstawanie hormonu stresu - kortyzolu.

Zainspirowani tymi badaniami, naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie co pół roku przez 2 kolejne lata mierzyli poziom kortyzolu w grupie dzieci.

Okazało się, że w czasie trwania badań poziom tego hormonu niemal podwoił się u dzieci żyjących w złych warunkach społeczno-ekonomicznych, w porównaniu z rówieśnikami żyjącymi w lepszej sytuacji społecznej i materialnej. Związek ten był szczególnie widoczny u młodzieży po okresie dojrzewania oraz u dziewcząt.

Jak tłumaczą naukowcy, dzieci z domów o złej sytuacji społeczno-materialnej relacjonowały poczucie większego zagrożenia i chaosu w rodzinie, co może przyczyniać się do wzrostu poziomu hormonu stresu w organizmie.

Badacze przypominają zarazem, że utrzymywanie się wyższego stężenia tego hormonu zwiększa, po pewnym czasie, ryzyko schorzeń psychicznych i dolegliwości fizycznych, włączając w to m.in. depresję, stany lękowe, zespół stresu pourazowego, skłonność do uzależnień, jak również cukrzycę i otyłość.


Zdaniem prowadzącej badania Edith Chen, odkrycie jej zespołu pomoże lepiej zrozumieć, dlaczego osoby wywodzące się z nizin społecznych są bardziej podatne na te problemy zdrowotne.

Naukowcy liczą też, że przyczyni się ono do opracowania metod łagodzących negatywny wpływ złych warunków życia na zdrowie, a przez to przyczyni się do zredukowania nierówności społecznych.

źródło: http://bps-research-digest.blogspot.com
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_iqgm9urkemvl9emu253trfvgl6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0