PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Depresja w ciąży - agresywny potomek

Nastolatki, których mamy cierpiały na depresję w ciąży częściej niż rówieśnicy zachowują się antyspołecznie, np. stosują przemoc - informują naukowcy brytyjscy.
Co więcej, kobiety, które same były agresywne w wieku nastoletnim częściej mają objawy depresji w ciąży. Zatem, analizując historię matki można by przewidywać ryzyko zachowań antyspołecznych u jej potomstwa, uważają autorzy pracy.

Do takich wniosków doszli naukowcy z trzech brytyjskich uczelni - Uniwersytetu w Cardiff, Królewskiego Collegium w Londynie oraz Uniwersytetu w Bristolu.

Badaniami objęto 120 brytyjskich nastolatków mieszkających w mieście oraz ich mamy, które udzielały informacji na temat objawów depresji w ciąży, po porodzie i później, gdy potomstwo osiągnęło 4, 11 i 16 lat.

Okazało się, że dzieci kobiet, u których depresja pojawiła się w ciąży, stosowały przemoc w wieku 16 lat cztery razy częściej niż rówieśnicy. Dotyczyło to zarówno chłopców jak i dziewcząt.

Zaobserwowanego związku nie można było wyjaśnić innymi czynnikami dotyczącymi środowiska rodzinnego dzieci, jak status społeczny, przynależność etniczna czy struktura rodziny. Nie zależał od również od wieku matki, jej wykształcenia, stanu cywilnego, ilorazu inteligencji (IQ) oraz pojawienia się depresji w innym okresie życia dziecka.


Na depresję w ciąży cierpiały jednak często kobiety, które same w okresie nastoletnim przejawiały skłonności do agresji i destrukcji.

Dlatego badacze oceniają, że ta właśnie grupa ciężarnych powinna otrzymywać specjalne wsparcie.

“Dotychczas najwięcej uwagi poświęcono wpływowi depresji poporodowej u matek na małe dzieci, ale depresja podczas ciąży również może oddziaływać na potomstwo” - komentuje biorący udział w badaniach psycholog Dale F. Hay z Uniwersytetu w Cardiff.

Na razie, nie jest jednak jasne, w jaki sposób “programuje” ona zachowania antyspołeczne u dzieci.

źródło: http://www.bps.org.uk/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_tl8jv2n3j7en5n9mhmgm53jht2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0