PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dzieci gejów i lesbijek

Czy związki homoseksualne dają dzieciom takie same korzyści, jak wychowywanie przez matkę i ojca, którzy mają ślub?

Obrońcy i przeciwnicy małżeństw osób tej samej płci zgromadzili się niedawno w budynku administracyjnym władz stanu New Jersey w Trenton. Pod koniec dnia mikrofon przejął Kasey Nicholson-McFadden. – “Nie mam problemu z tym, żeby powiedzieć dzieciakom, że moi rodzice to lesbijki” – przemówił pewnym głosem. – “Ale trudno mi przyznać, że nie są małżeństwem. Czuję wtedy, że nasza rodzina jest gorsza niż inne.” Kasey ma dziesięć lat.

Kiedy senat stanu New Jersey zagłosował na początku stycznia przeciw małżeństwom homoseksualnym, chłopiec był zrozpaczony. – “Usiłowałyśmy go pocieszyć, mówiąc, że to tylko pewien etap, i że sprawa nie jest jeszcze zakończona” – opowiada Karen Nicholson-Mc Fadden, jedna z matek Kaseya.

Garden State Equality, organizacja broniąca praw gejów, która poprosiła Kaseya o zabranie głosu, poinformowała dziennikarzy, że będzie walczyć o tę sprawę na drodze prawnej. To nie pierwszyzna dla tej rodziny, a Marcye i Karen Nicholson Mc-Fadden zapowiadają dalsze działania w formie demonstracji lub procesów sądowych. Jak tylko Kasey sięga pamięcią, jego matki wysyłały do władz stanu New Jersey petycje dotyczące przyznania im prawa do małżeństwa. Dlatego o ile większość swojego wolnego czasu Kasey poświęca na typowe zabawy dzieci w tym wieku – rolki, pływanie i grę w piłkę nożną – pojawia się też w kampaniach reklamowych i na imprezach organizowanych przez Garden State Equality. Tak wielu spośród 64 tysięcy członków tej organizacji ma dzieci, że grupa ta zapewnia podczas swoich imprez opiekę nad nimi i zajęcia dla nastolatków.

W 2008 roku około 116 tysięcy par homoseksualnych w całym kraju wychowywało w sumie około 250 tysięcy dzieci w wieku poniżej 18 lat, jak wynika z danych, które zebrał Gary J. Gates, demograf populacji gejów i lesbijek pracujący w Williams Institute na University of California w Los Angeles.

Podczas gdy przeciwnicy małżeństw homoseksualnych obawiają się, że szkoły będą uczyć, iż związki homo- i heteroseksualne są równouprawnione, wielu zwolenników koncentruje się na innej, ale związanej z dziećmi kwestii: w jaki sposób brak korzyści płynących z małżeństwa rodziców będzie wpływał na ich dzieci?

W ostatnich latach coraz więcej takich dzieci – w wieku od 10 do blisko 40 lat – aktywnie uczestniczy w kampaniach organizowanych przez COLAGE (Children of Lesbians and Gays Ewerywhere) i grupy obrońców praw człowieka takie jak Lambda Legal i GLAD (Gay and Lesbian Advocates and Defenders). Ich zaangażowanie pomaga zmienić wizerunek małżeństwa homoseksualnego, nadając mu formę opowieści o rodzinie.

Małżeństw osób tej samej płci zakazuje 31 stanów – ostatnio uczyniły to Maine, New Jersey i Nowy Jork – ale strategie stosowane przez obrońców takich związków obejmują teraz między innymi przekazywanie obrazu rodziny. Wykorzystuje się je w kampaniach kierowanych do opinii publicznej towarzyszących bataliom sądowym toczonym w związku z inicjatywą legislacyjną Proposition 8, która przyczyniła się do zakazania małżeństw homoseksualnych w Kalifornii.

Wielu aktywistów ruchu obrony praw gejów i lesbijek uważa, że wysłuchanie wychowywanych w tego typu małżeństwach dzieci, które pytają, dlaczego ich rodziny mają mieć mniej praw niż inne, pomoże zakwestionować tradycyjną argumentację w tym sporze odwołującą się do dobra dziecka. Niedawno 21-letnia Chiah Connolly-Ingram, córka pary lesbijek wzięła czynny udział w demonstracji przed budynkiem Sądu Federalnego w San Francisco, gdzie rozpatrywana jest sprawa przeciwko Proposition 8. – “jako córka lesbijskich mam wiem, że ten zakaz krzywdzi dzieci” – mówi Connolly-Ingram, studentka City College of San Francisco i stażystka w COLAGE.

Zach Wahls, student pierwszego roku University of Iowa, którego matki wzięły ślub w lecie tego roku w Iowa, jednym z niewielu stanów, gdzie małżeństwa homoseksualne są zgodne z prawem, mówi: – “Chodzi tu o związek inny, ale równy wobec prawa. To nie jest kwestia lesbijek i gejów, ale tolerancji i akceptacji.”

Evan Wolfson, dyrektor Freedom to Marry, nowojorskiej organizacji występującej o legalizację małżeństw homoseksualnych, podkreśla: – “Nie ma żadnego sensownego powodu, by karać dzieci wychowywane w takich związkach, odmawiając ich rodzicom prawa do małżeństwa i wynikającej stąd ochrony. To nie pomaga dzieciom, lecz im szkodzi.”


Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych pozostają niewzruszeni. –” Nie może być tak, aby niewielka część społeczeństwa doprowadzała do zmian społecznych na dużą skalę, świadomie wykorzystując do tego dzieci” – oświadcza Andrew P. Pugno, główny doradca ProtectMarriage.com, kalifornijskiej organizacji, która wsparła Proposition 8. – “Społeczeństwo nie zmusza par homoseksualnych do wychowywania dzieci. Jeśli tacy ludzie żyją zgodnie ze swym wyborem, niech pamiętają, że to jest ich wybór, a nie coś, co społeczeństwo musi zaakceptować.”

Pogląd Pugno podzielają też inni. –” Prawdziwe pytanie brzmi, czy związki homoseksualne dają dzieciom takie same korzyści, jak wychowywanie przez matkę i ojca, którzy mają ślub, a my uważamy, że nie” – mówi Peter S. Sprigg z Family Reaserch Council, konserwatywnej organizacji chrześcijańskiej. – “Najlepiej jest, gdy dzieci wychowywane są przez swych biologicznych rodziców związanych długotrwałym małżeństwem.” Aktywiści ruchu obrony praw gejów i lesbijek podważają to twierdzenie, powołując się między innymi na Amerykańską Akademię Pediatrii i Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne.

Spór o homoseksualnych rodziców mocno zaznaczył się w Iowa, gdzie w procesie wytoczonym przez pary homoseksualne władzom hrabstwa Polk stanowy Sąd Najwyższy uznał w kwietniu ubiegłego roku, że prawo stanowe ograniczające małżeństwo do związku mężczyzny i kobiety jest niekonstytucyjne. – Dobro dzieci było podstawą argumentacji władz – mówi Camilla Taylor, czołowa prawniczka Lambda Legal, która występowała w tej sprawie. – “Jest wiele powodów, dla których zakaz małżeństw homoseksualnych nie ma nic wspólnego z dobrem dziecka” – podkreśla Taylor. – “Ale ponieważ utrzymywano, że celem obowiązywania takiego zakazu jest ochrona dzieci rodziców heteroseksualnych, chcieliśmy, by odpowiedziano nam, dlaczego dzieci rodziców tej samej płci mają w mniejszym stopniu zasługiwać na ochronę i wsparcie.”

źródło: http://www.nytimes.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_nlirjt50gehji1fslm00stmiq3, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0