PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Homoseksualizm od kołyski

Nabyty czy wrodzony? To pytanie o naturę homoseksualizmu nurtuje uczonych i prowadzi do zaciekłych kłótni. Pewien uczony z belgijskiego uniwersytetu w Liege twierdzi, że ów problem raz na zawsze rozstrzygnął. Wydaje się jednak, że jego książka tylko podgrzeje debatę na ten kontrowersyjny temat.

Homoseksualizm jest zapisany w genach, a więc w żadnym razie nie może wynikać z indywidualnego wyboru lub dewiacji psychicznej – stwierdza badacz Jacques Balthazart. Niedawno do belgijskich księgarni trafiła jego książka o wiele mówiącym tytule: “Biologia homoseksualizmu. Homoseksualistą człowiek się rodzi, a nie postanawia nim być”.

Część czynników decydujących o homoseksualizmie jest uwarunkowana genetycznie i to jest część najmniej znana – twierdzi autor książki. – Mamy znacznie więcej danych na temat czynników hormonalnych. Jest wreszcie część immunologiczna, czyli reakcja odpornościowa zachodząca w organizmie matki, która może mieć wpływ na preferencje seksualne dziecka.

Teoria biologicznego charakteru homoseksualizmu nie jest nowa. Po raz pierwszy sformułowano ją w Stanach Zjednoczonych, a potem została wyeksportowana do Europy. W swoim obszernym opracowaniu, przeznaczonym w zamierzeniu dla szerokiego grona czytelników, profesor Jacques Balthazart przedstawił aktualny stan badań i swoje własne przemyślenia, aby potwierdzić, że teoria traktująca homoseksualizm jako cechę wrodzoną jest z naukowego punktu widzenia najbardziej prawdopodobna.


W wywiadzie przeprowadzonym w RTBF (Belgijskie Radio i Telewizja Wspólnoty Francuskiej) uczony wyjaśniał, że homoseksualizm jest rezultatem interakcji, czyli wzajemnego oddziaływania, między czynnikami genetycznymi i hormonalnymi w embrionie. Rzeczywiście, wiele badań zdaje się wskazywać, że duży stres, jakiemu poddawana jest matka podczas ciąży, mógłby rozregulować maszynerię hormonalną embriona i trwale wpłynąć na jego orientację seksualną – tłumaczył profesor.

Według tych badań, homoseksualiści podczas swego życia płodowego byliby narażeni na działanie nietypowych koncentracji hormonów, zbyt androgenicznych dla kobiety i niewystarczających dla mężczyzny. – U zwierzęcia jest zresztą możliwe doświadczalne zmodyfikowanie wskaźnika hormonów, których działaniu poddawane są embriony. Można podczas określonej fazy rozwoju dodać testosteron do embrionów żeńskich, bądź zablokować działanie testosteronu w embrionach męskich. I w wieku dojrzałym obserwuje się zachowania seksualne charakterystyczne dla płci przeciwnej, chociaż struktury morfologiczne i narządy płciowe nie zostały zmodyfikowane – wyjaśnia w wywiadzie profesor.

Jeszcze większe zdumienie budzi fakt, że takie zmiany zachowań mogłyby być powodowane sztucznie już po urodzeniu dziecka. “Wskutek szybkich zmian stężenia estrogenów w mózgu, zaledwie po kilku minutach następują równoległe zmiany w wyrażaniu zachowań seksualnych u samca myszy” – wyjaśniono w artykule opublikowanym w “The Journal of Neuroscience” przez zespół Jacques’a Balthazarta z Centrum Neurobiologii Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu w Liege.

Zdaniem szefa zespołu, książka o biologicznej przyczynie homoseksualizmu powinna przyczynić się do jego zaakceptowania. – Jeśli homoseksualizm nie jest zboczeniem lub perwersją, a nawet nie wyborem, nie ma żadnego powodu, aby prześladować homoseksualistów – twierdzi. Ten specjalista od neuroendokrynologii zachowań przyznaje, że chciał zaatakować teorie, według których homoseksualizm ma podłoże psychoanalityczne.

Watykan taki właśnie pogląd uważa za słuszny. – Człowiek nie przychodzi na świat jako homoseksualista, ale się nim staje. Z różnych powodów, na przykład przez wychowanie, ponieważ podczas dojrzewania nie rozwinęło się u niego poczucie własnej osobowości – tak wypowiadał się w grudniu kardynał Javier Lozano Barragan, dawny “minister zdrowia” papieża.

Ze swoją książką Jacques Balthazart chce zwrócić się do szerokiego ogółu. “Najwyższy czas, by uwolnić się od bezsensownego konfliktu, dychotomii wrodzony/nabyty lub natura/otoczenie. Bo wszystko jest wzajemnym oddziaływaniem między dwoma czynnikami. Opierając się na naukowej podstawie, chciałem również zdyskredytować wyobrażenia, według których homoseksualizm miałby być chorobą, perwersją, dewiacją” – napisał.

Dla niektórych homoseksualnych blogerów ta książka jest dobrą nowiną. – “Stanowi wyłom w pseudonaukowych teoriach przyszłego prymasa Belgii, który przedstawia homoseksualizm jako anomalię w rozwoju osobowości, co wspiera teorią Freuda. Pojawiła się w sama porę!” – czytamy na internetowym portalu informacyjnym Gay Kosmopol, poruszającym problemy gejów. Po ogłoszeniu kontrowersyjnej tezy profesora Balthazarta pojawiło się tam mnóstwo wpisów.

źródło: http://mondediplo.com/
Powiadom znajomego
 1. (wymagane)
 2. (prawidłowy adres email wymagany)
 3. (wymagane)
 4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Jeden komentarz do “Homoseksualizm od kołyski”

 1. 1
  Wojtek:

  Tak zgadzam się. Homoseksualizm nie jest wyborem, nie też jest perwersją(choć to zależy od definicji perwersji) i niema powodów by prześladować homoseksualistów. Niema. Zgadzam się. To nie ich wina. Dajmy im spokój. Moim jednak zdaniem homoseksualizm jest w głównej mierze(jeśli nie w całej) uwarunkowany psychologicznie. Wiele przesłanek na to wskazuje. I nie można tego ignorować. Bo to nie modne, bo to nie pasuje do mojej teorii… Polecam ciekawy film na ten temat:
  http://www.youtube.com/watch?v=blUSDrR08bw

  A ta książka to tylko kolejna książka spekulacyjna, która tak naprawdę nie przedstawia żadnych niezbitych dowodów, a stara się wmówić nam wszystkim, że posiada. Do tego autor autorytatywnie stwierdza, że wszyscy, który myślą inaczej są w błędzie i powinni się wstydzić swoich poglądów. Cóż. Moim zdaniem jeśli czegoś nie jesteśmy na 100% pewni - a autor książki nie jest, przedstawia tylko kilka swoich argumentów za biologicznym pochodzeniem homoseksualizmu - to nie powinniśmy ogłaszać wszem i wobec, że jest to pewnik. Po co? Nauka nie powinna dostosowywać się do wymogów czasu, poddawać się naciskom jakichś grup.

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_3q3f134vsd6vfhijlr3815l901, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0