PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Mózg ćwiczony przez muzykę

Jeśli dziecko gra na instrumencie muzycznym poprawiają się jego m.in. umiejętności językowe.
- Nauka gry na instrumencie przynosi wiele korzyści rozwijającemu się mózgowi i winna stanowić ważną część edukacji szkolnej - mówi prof. Nina Kraus, neurobiolog, która w przeprowadzonym przez siebie badaniu zademonstrowała, że gra na instrumencie muzycznym znacząco zwiększa wrażliwość mózgu na wypowiadane dźwięki.

- Gra na instrumencie nie tylko pomoże młodzieży lepiej przetwarzać mowę w głośnej klasie, ale i zwracać uwagę na niuanse językowe, które są przekazywane poprzez subtelne zmiany w ludzkim głosie - wyjaśnia prof. Kraus. - Będzie to miało wpływ zarówno na zdrowe dzieci, jak i te z problemami rozwojowymi, takimi jak dysleksja i autyzm.

Profesor prowadziła badania w Northwestern University w Everston, w Illinois (USA), gdzie jej grupie udało się wykazać, jak system nerwowy reaguje na właściwości akustyczne mowy i dźwięków muzycznych. Okazuje się, że efektywność, z jaką interpretuje on ścieżki dźwiękowe, wiąże się ze zdolnościami muzycznymi.


- Granie muzyki wpływa na możliwości wychwytywania określonych form muzycznych, takich jak dźwięk własnego instrumentu, harmonia, rytm - uważa prof. Kraus.

We wcześniejszych badaniach jej zespół odkrył, że wrażliwość na różne formy dźwiękowe koreluje z umiejętnością czytania i możliwością wysłyszenia mowy z tła.

- Odkryliśmy, że lata muzycznych ćwiczeń mogą także poprawić sposób, w jaki dźwięki są przetwarzane przez język i emocje - informuje prof. Kraus.

źródło: http://www.dailymail.co.uk/home/index.html
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_ql4u9r7s0p8jpl8rcucu014qq5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0