PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Nowy gen związany z ADHD

Gen kodujący latrofilinę 3 (LPHN3) jest zaangażowany w rozwój zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) - informują naukowcy z USA. Ten sam wariant genu LPHN3 wpływa na odpowiedź organizmu na leki, dzięki czemu możliwe będzie przewidzenie reakcji pacjenta na leczenie, a w przyszłości opracowanie nowych skutecznych metod terapii ADHD.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (z ang. ADHD) dotyka około 8-12 % dzieci w wieku szkolnym. Objawia się przewlekłymi zaburzeniami uwagi, nadimpulsywnością i nadmierną ruchliwością. Wyniki ostatnich badań wskazują, że chore na ADHD dzieci mają również problemy z działaniem wykonawczym, myśleniem integrującym - niezbędnym dla osiągania celów i kończenia rozpoczętych zadań.

W celu zbadania genetycznych podstaw ADHD Maximilian Muenke i Mauricio Arcos-Burgos wraz z kolegami z National Institutes of Health w Bethesda przeprowadzili analizę próbek DNA członków 18 rodzin z Kolumbii dotkniętych ADHD i wykazali związek genu LPHN3 z chorobą, później potwierdzili swoje obserwacje u chorych z Niemiec, Norwegii, Hiszpanii i USA.

Dzięki technikom obrazowania mózgu wykazano, że związane z ADHD warianty genu LPHN3 są aktywne w regionach mózgu zaangażowanych w procesy skupiania uwagi oraz aktywność jak również biorących udział w odpowiedź organizmu na działanie leków stymulujących.


Zdaniem autorów badań związek pomiędzy ADHD i genem LPHN3 ukazuje nowy mechanizm molekularny rozwoju tej choroby, co przybliża naukowców do opracowania nowych metod terapii tego schorzenia. Ponadto zaangażowanie LPHN3 w odpowiedź organizmu na leki stymulujące powinno pomóc w diagnozowaniu dzieci podatnych na ADHD oraz pacjentów dobrze poddających się leczeniu specyfikami stymulującymi.

źródło: http://www.nature.com/mp/index.html
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_pkuurgfhjah8dc9919jv0antr4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0