PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Rywalizacja ze słabszym?

Wbrew obiegowej opinii rywalizacja ze słabszym przeciwnikiem motywuje do wytężenia wysiłku bardziej niż walka z faworytem.

Tak przynajmniej wynika z badań Roberta Lounta z Uniwersytetu Stanowego Ohio i Nathana Pettita z Uniwersytetu Cornell.

Raz za razem, cała seria badań pokazała, że ludzie starali się ok. 30 % bardziej, gdy ich grupa rywalizowała z grupą o niższym statusie” - mówi Robert Lount.

Swoje eksperymenty Lount prowadził wśród studentów. Postawiono przed nimi bardzo proste zadanie - wykreślić jak najwięcej samogłosek w tekście w określonym czasie. Zadanie to było tak łatwe po to, by test nie sprawdzał umiejętności studentów, a jedynie ich motywację.


Studentom powiedziano, że takie samo zadanie rozwiązują również studenci innych uniwersytetów. Logo uczelni “rywali” znajdowało się na kartach testowych, by stworzyć atmosferę współzawodnictwa.

Okazało się, że tempo pracy studentów zależało od statusu uczelni, z którą “rywalizowali”. Jeżeli konkurencja znajdowała się w rankingach wyżej lub na tym samym poziomie niż ich własna, studenci pracowali podobnie. Natomiast, gdy rywalem miała być szkoła o niższym statusie, studenci pilniej przykładali się do zadania i udawało im się wykonać o 30 proc. więcej pracy niż w poprzednich przypadkach.

“Dla wielu ludzi wydaje się to zaskakujące, że drużyna o wyższym statusie ma więcej motywacji, ale to naprawdę ma sens” - przekonuje Robert Lount. “Grupa o wyższych notowaniach ma więcej do stracenia, jeżeli źle wypadnie w porównaniu z grupą o niższym statusie” - mówi naukowiec dodając, że wyniki jego badań mogą mieć zastosowanie np. w sporcie.

źródło: http://bps-research-digest.blogspot.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_nfns5b0721p6hlofrb00k9hlr1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0