PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Mózg zrelaksowany pamięta więcej!

Gdy jesteśmy zrelaksowani, uczymy się szybciej, a nasze wspomnienia są trwalsze - potwierdzają naukowcy z USA.

Dzieje się tak dlatego, że neurony odpowiedzialne za zapamiętywanie współpracują z falami teta związanymi ze stanem relaksu.
Naukowcy uważają, że rezultaty ich badań mogą wpłynąć na rozwój nowych rodzajów terapii dla osób mających problemy z uczeniem się, a także dla niektórych pacjentów cierpiących na demencję.

Sama wiadomość, że nasz mózg koduje informacje lepiej, gdy jesteśmy odprężeni nie jest nowością, jednak wyniki ostatnich badań odsłoniły mechanizm, który kryje się za tą zależnością - mówią badacze.

W synchronizacji neuronów w mózgu ważną rolę odgrywają fale teta, które są charakterystyczne dla stanu głębokiego relaksu i marzeń sennych, ale także wpływają na uczenie się i tworzenie wspomnień.

“Gdy w procesie uczenia się neurony odpowiedzialne za zapamiętywanie są dobrze skoordynowane z falami teta, nasze wspomnienia są silniejsze” - wyjaśnia neurochirurg Adam Mamelak z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles.

Erin Schuman z California Institute of Technology dodaje, że wnioski te mogą być potencjalnym wyjaśnieniem zaburzeń integracji sensorycznej u osób mających różnego rodzaju trudności w uczeniu się.

Podczas badań naukowcy rejestrowali aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie u ośmiu osób cierpiących na epilepsję, u których badania encefalograficzne (EEG) były przeprowadzane w celu zidentyfikowania ognisk choroby.

Badanym co sekundę pokazywano zdjęcie jakiegoś obiektu. Po obejrzeniu stu zdjęć nastąpiła półgodzinna przerwa, a następnie ponownie zaprezentowano zdjęcia - tym razem połowa z nich była nowa. Okazało się, że gdy neurony były zsynchronizowane z falami teta, uczestnicy szybciej odróżniali zdjęcia pokazywane wcześniej od nowych i byli bardziej pewni swoich odpowiedzi.

To jedna z niewielu elektroencefalograficznych analiz fal teta u ludzi. Większość tego typu badań przeprowadza się na szczurach laboratoryjnych - częściowo ze względu na to, że aby uzyskać dokładne wyniki elektrody powinny być jednak umieszczone bezpośrednio na korze mózgu.


źródło: http://www.eurekalert.org/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_tt61vhbltihm83gc3mjf1ngqc0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0