PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Wykorzystywane w dzieciństwie kobiety gorzej znoszą ciążę

Kobiety, które w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie częściej cierpią na depresję poporodową i są bardziej narażone na problemy zdrowotne podczas ciąży.
“Nawet wówczas, gdy kobieta planowała ciążę i czuje się z jej powodu szczęśliwa, pojawiają się negatywne uczucia związane z przeżytą wcześniej traumą, które mogą przełożyć się na problemy zdrowotne” - mówi współautorka badań prof. Rachel Lev-Wiesel.

W badaniach wzięło udział 1830 ciężarnych kobiet, które podzielono na grupę wysokiego i niskiego ryzyka. Następnie w obrębie tych grup wyodrębniono kolejne trzy: w pierwszej znalazły się kobiety, które w dzieciństwie były wykorzystywane, w drugiej kobiety, które doświadczyły innego rodzaju traumatycznego przeżycia, a w trzeciej te, które nie miały traumatycznych doświadczeń.

Według prof. Lev-Wiesel u kobiet wykorzystywanych w przeszłości ciąża była wyraźnie powiązana z wystąpieniem objawów zespołu stresu pourazowego, głównie ucieczką w izolację i unikaniem kontaktu. Kobiety te znacznie częściej cierpiały też na problemy natury ginekologicznej.


“Z badań tych wynika, że specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa powinni brać pod uwagę stan psychiczny pacjentek, które były wcześniej wykorzystywane. Należy również pamiętać, że same badania mogą wywołać u tych kobiet objawy lękowe, dlatego w tym przypadku niezwykle istotne jest wsparcie emocjonalne i zadbanie o komfort psychiczny pacjentek” - podsumowuje prof. Lev-Wiesel.

źródło: http://bps-research-digest.blogspot.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_1rhld6njg51j4kvusa97358950, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0