PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Pokolenie mp3

Nastolatki niekoniecznie nie słuchają rodziców – oni ich po prostu nie słyszą. Winne są słuchawki stereo, które zwiększają ryzyko utraty słuchu aż o 70 %.

Według najnowszych badań, liczba amerykańskich nastolatków z lekkim ubytkiem słuchu wzrosła o 30 %. w ciągu ostatnich 15 lat; a z poważniejszym ubytkiem słuchu aż o 70 %. Co piąty nastolatek ma więc problemy ze słuchem, które mogą niekorzystnie wpływać na jego zdolność uczenia się, rozwijanie umiejętności społecznych i poczucie własnej wartości. Co 20 młody człowiek cierpi z powodu poważnego uszkodzenia słuchu.

Autorzy raportu opublikowanego w piśmie “Journal of the American Medical Association” wyeliminowali infekcje ucha i narażenie na głośne dźwięki w otoczeniu jako możliwe przyczyny utraty słuchu, nie ustalili jednak, co stoi za tą epidemią. Tymczasem badania przeprowadzone w Australii wskazują, że słuchanie muzyki przez słuchawki zwiększa ryzyko utraty słuchu aż o 70 %.

– “Przenośne odtwarzacze stereo to największa kulturowa zmiana w ciągu ostatnich 15 czy 20 lat” – przekonuje dr Tommie Robinson Jr., prezes American Speech-Language Hearing Association. – “Teraz każdy ma takie urządzenie. A ile razu zdarzało wam się, mijając kogoś na ulicy, słyszeć muzykę dobiegającą z jego słuchawek?”

Nawet niewielkie uszkodzenie słuchu może pociągać za sobą poważne konsekwencje. – Bardzo często dzieci, u których doszło do uszkodzenia słuchu, mają problemy w szkole i gorzej radzą sobie z nauką – mówi dr Alison Grimes, szefowa kliniki audiologii w Ronald Reagan-UCLA Medical Center.

Problemy ze słuchem nie pozostają też bez wpływu na życie towarzyskie. Dotknięty nimi nastolatek często ma trudności ze zrozumieniem całości wypowiedzi i musi nieustannie prosić wszystkich o powtórzenie tego, co przed chwilą mówili. – Taka osoba sprawia wrażenie, jakby nie do końca była w kontakcie. A dzieci, jak wiemy, są bardzo wyczulone na wszystkie odmienne zachowania – mówi dr Gary C. Curhan z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. Ekspert zwraca uwagę, że chociaż dostępnych jest wiele informacji na temat utraty słuchu u dorosłych, cały czas brakuje danych na temat występowania tego problemu u nastolatków.


Istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że dana osoba jest bardziej narażona na utratę słuchu. Należą do nich między innymi predyspozycje genetyczne, zażywanie określonego typu lekarstw, urazy głowy, przebywanie w hałaśliwym środowisku i istniejące już uszkodzenie słuchu, które może się pogłębiać.

Większość nastolatków uważa, że ten problem ich nie dotyczy– mówi dr Curhan. Ponieważ uszkodzenie słuchu nie jest łatwe do wykrycia, wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy, że może być dotkniętych tym problemem. Niestety, jeśli już doszło do uszkodzenia słuchu, nie można tego cofnąć – ostrzega ekspert.

– Musimy zmienić swoje nawyki – przekonuje dr Robinson. – Ściszyć dźwięk w iPodach i odtwarzaczach mp3, chronić uszy specjalnymi zatyczkami na koncertach rockowych i kiedy jesteśmy narażeni na hałas, na przykład podczas koszenia trawnika. Raz utraconego słuchu nie da się już odzyskać – podsumowuje lekarka.

źródło: Thomas H. Maugh, http://www.latimes.com/
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_mtpnq5sh85bqfiotglh9dja827, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0