PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

“Po tacie ma oczy, a po mamie uzależnienie od heroiny”

Płodzą dużo dzieci, ich potomstwo jest chore i wychowywane na koszt państwa, w sierocińcach i rodzinach zastępczych. Czy ten argument wystarczy, by ludzi uzależnionych od narkotyków sterylizować?

Gdy zaszła w ciążę, Joanne była uzależniona od metamfetaminy. Próbowała rzucić nałóg, ale nie udało się. Wkrótce urodziła bliźniaki. Badanie ujawniło obecność narkotyku w ich organizmach. Istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że dzieci te – jedne z tysięcy amerykańskich noworodków, których rodzicami są narkomani – będą cierpieć na zaburzenia w pracy jelit i uszkodzenia kości, a także będą miały trudności w nauce. Zostały odebrane matce przez pracowników opieki społecznej wraz z trojgiem swego rodzeństwa.

– Trudno usiąść i wytłumaczyć to dzieciom – mówi 32-letnia Joanne, mieszkanka Kalifornii. – Powiedzieć im: “Słuchajcie, zabrali mi was, bo biorę narkotyki”.

Gdy była na samym dnie, skierowano ją do Project Prevention. Ta organizacja charytatywna proponuje uzależnionym od narkotyków kobietom i mężczyznom brutalną transakcję: setki funtów w gotówce w zamian za zgodę na poddanie się sterylizacji. Instytucja założona 13 lat temu przez Barbarę Harris, matkę 10 dzieci z Karoliny Północnej, od czasu powstania zapłaciła już około 3500 osobom za rezygnację z własnej płodności na stałe lub na długi czas. Joanne dostała 300 dolarów za założenie spirali domacicznej.

Pani Harris i jej mąż Smitty założyli organizację po adoptowaniu czworga dzieci uzależnionej od kokainy kobiety z Los Angeles. Twierdzą, że ostatnie 20 kobiet, które zgodziły się na sterylizację, już 121 razy zachodziły w ciążę i łącznie oddały 78 dzieci przybranym rodzicom. Inicjatywa amerykańskiego małżeństwa podnosi delikatną kwestię: prawo ludzi do posiadania dzieci. Nic dziwnego, że wzbudziła ogromne kontrowersję. Uspokojeniu nastrojów nie służy taktyka organizacji serwującej ogłoszenia następującej treści: “Nie pozwól, żeby ciąża stanęła na drodze twojemu nałogowi” czy “Po tacie ma oczy, a po mamie uzależnienie od heroiny”.

Nie pozwalamy psom się rozmnażać. Sterylizujemy je i kastrujemy. Staramy się, żeby nie rodziły niechcianych szczeniaków, a tymczasem te kobiety rodzą dosłownie tabuny dzieci – mówi wprost pani Harris.

Jak podał “Daily Telegraph”, organizacja Harrisów oferuje teraz swe usługi w Wielkiej Brytanii, gdzie co roku rodzi się ponad 1200 dzieci uzależnionych od narkotyków, dokładnie tak samo jak ich rodzice. Spór o metody grupy, jak można było się spodziewać, przywędrował także do Europy.

Pierwszym klientem Project Prevention został 38-letni heroinista określany tylko imieniem John. Otrzymał 200 funtów za poddanie się wasektomii.

Dołączy do grupy około 90 tys. Brytyjczyków i 500 tys. Amerykanów, którzy będą mieli w tym roku wykonany ten zabieg – choć przeważającą motywacją jest pragnienie wygodnej i trwałej antykoncepcji. John podaje ważki argument na uzasadnienie swojej decyzji. – Nie byłbym w stanie utrzymać dziecka. Z trudem utrzymuję się sam – wyjaśnia. – Nigdy nie powinienem zostać ojcem.

Niektóre instytucje charytatywne zajmujące się ofiarami narkomanii oraz organizacje praw obywatelskich ostrzegają jednak, że takie metody to prosta droga do eugeniki w nazistowskim stylu. Martin Barnes, dyrektor naczelny DrugScope, opisuje tę działalność jako “etycznie dwuznaczny i moralnie problematyczny wyzysk“. – Kto będzie następnym celem? – pyta Barnes. – Ludzie palący, mający problemy psychiczne czy może biedni?

Addaction, inna organizacja charytatywna pomagająca ofiarom narkomanii, nazywa działalność PP “moralnie naganną”. Pani Harris jest jednak niewzruszona. Tam, gdzie inni dostrzegają skrajność i niebezpieczny motyw polityczny, ona widzi praktyczną potrzebę. – Zrobię wszystko, co konieczne, aby zapobiec cierpieniu dzieci – mówi. – Obrzucano mnie już wszelkimi inwektywami. Pluto na mnie. Ale sercem jestem z dziećmi. Sądzę, że nikt nie ma prawa zmuszać do przyjęcia własnego nałogu innej istoty ludzkiej.


Niezależnie od moralnych konsekwencji zgody na przekazywanie dzieciom życia obciążonego uzależnieniem od jakiejś substancji, powstaje także kwestia finansowych kosztów dla społeczeństwa. Uwolnienie jednego niemowlęcia od uzależnienia przy użyciu metadonu kosztuje około 500 tys. dolarów. Stany Zjednoczone wydają ponad 5 mld dolarów rocznie na dzieci alkoholików. Brytyjska państwowa służba zdrowia (NHS) odmówiła podania danych dotyczących kosztów, jakie ponoszą brytyjscy podatnicy na dzieci narkomanów. Sądzi się, że wynoszą one kilkaset funtów dziennie na każde dziecko.

Pani Harris przekonuje, że nie uprawia sponsorowanej przez państwo inżynierii społecznej, która budzi nieprzyjemne skojarzenia z przeszłością, a tylko oferuje dobrowolny program, z którego mogą skorzystać ludzie w kłopotach, aby zerwać z przeszłością. Joanne zgadza się z nią w tym punkcie. – Kiedy człowiek bierze narkotyki, nie myśli o używaniu prezerwatyw ani przyjmowaniu tabletek – mówi. – Jeśli ktoś daje 300 funtów [za sterylizację] na 10 lat, jest szansa, że kobieta rzuci narkotyki i znajdzie leczenie.

Ona sama skorzystała z tej możliwości i teraz ma nadzieję na odzyskanie swoich dzieci. Ale wielu narkomanów i alkoholików nie jest w stanie podjąć tak radykalnych decyzji o własnym ciele – argumentują krytycy. A trudno o gorszą grupę docelową na przekazanie setek funtów w gotówce niż ludzie, którzy desperacko potrzebują kolejnej porcji narkotyków, a nie mają na nie pieniędzy.

John, który zaczął brać narkotyki w wieku 12 lat, przyznaje, że skusiła go perspektywa otrzymania dodatkowych funduszy. – Sądziłem, że ludzie zaczną się pchać jeden przed drugiego, jak tylko się dowiedzą o tej ofercie – mówi. Zapewnia, że on sam wykorzysta pieniądze na zapłacenie czynszu i kupienie pożywienia. Działacze antynarkotykowi obawiają się jednak, że metoda ta może pogłębić nałóg innych osób, które się zgłoszą.

Nawet pani Harris przyznaje, że “w większości wypadków” pieniądze, które przekazuje Project Prevention, prawdopodobnie są przeznaczane na kolejne narkotyki. Jest to, jak się zdaje, zbyt poważne zastrzeżenie, by znaczące organizacje brytyjskie poparły działania tej organizacji.

Simon Antrobus, dyrektor generalny Addaction, mówi bez ogródek: – Ten program wykorzystuje wielu bardzo bezbronnych ludzi uzależnionych od narkotyków i alkoholu prawdopodobnie w najgorszym okresie ich życia. Takie grupy jak Ośrodek na rzecz Sprawiedliwości Społecznej (CSJ), think-tank założony przez Iaina Duncana Smitha, brytyjskiego sekretarza ds. pracy i emerytur, apeluje o bardziej dalekowzroczne i konstruktywne podejście do problemu.

Pani Harris przyznaje, że jej program robi niewiele dla potencjalnych rodziców, jeśli nie liczyć przekazania im gotówki, CSJ wskazuje natomiast, że aby “przerwać cykl” wyrządzania szkody rodzinom i społeczeństwu przez narkomanię, trzeba wyleczyć nałogowców. Zdaniem ośrodka 400 mln funtów funduszy publicznych przeznaczanych rocznie na leczenie z uzależnienia narkomanów i alkoholików należy zwiększyć ponad dwukrotnie, jeśli Wielka Brytania ma powtórzyć sukces podobnych programów w Skandynawii i Holandii.

(…) Z kolei Rzeczniczka Narodowych Obrońców Kobiet w Ciąży w USA Mary Barr, która sama przeszła resocjalizację, twierdzi, że korzyści inicjatywy Harrisów dla społeczeństwa są niejasne. – Jestem dziś odnoszącą sukcesy kobietą, która ma dom i rodzinę – podkreśla Barr. – Przed laty byłam bezdomna i uzależniona od kokainy. Gdyby wtedy zaproponowano mi 300 dolarów za poddanie się sterylizacji, pewnie bym się zgodziła. Moje dzieci są szczęśliwe i zdrowe. Córka właśnie zaczęła studia lekarskie, które są w całości finansowane przez stypendium. Gdyby Project Prevention trafił do mnie, dziś nie byłoby jej na świecie.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/ciekawostki/oczy-po-tacie-nalog-po-mamie,1,3742908,kiosk-wiadomosc.html, Jon Swain, Daily Telegraph
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_keabuu4p999rgupmvtgdt34h34, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0