PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Dziecięce gangi rozbite

We wtorek brytyjska policja uratowała dziesiątki dzieci zmuszanych do żebrania i kradzieży. Funkcjonariusze twierdzą, że podczas serii nalotów udało im się rozbić rumuńską grupę przestępczą, w której pracowały nawet trzyletnie dzieci.

Śledztwo ujawniło alarmujący poziom wykorzystywania dzieci i handlu ludźmi na ulicach stolicy. Policjanci znaleźli 103 dzieci mieszkających z 52 dorosłymi pod szesnastoma adresami w dzielnicy Ilford we wschodnim Londynie. 28 osób w wieku od trzech do siedemnastu lat, pochodzących z cygańskiej społeczności z Rumunii, trafiło pod opiekę stróżów prawa.

Trzyletni chłopiec został przewieziony do szpitala z siniakami i okaleczeniami twarzy. Aresztowano troje dorosłych podejrzanych o napaści i zaniedbywanie dzieci. Kolejnym trzem osobom postawiono inne zarzuty.

Operacja została przeprowadzona w ramach wspólnego brytyjsko-rumuńskiego dochodzenia przeciwko dziecięcym gangom zorganizowanym na wzór bandy Fagina z powieści “Oliver Twist” Karola Dickensa.

Zatrzymanym zarzuca się przemyt dzieci z Rumunii i wykorzystywanie ich w celu dokonywania kradzieży kieszonkowych i sklepowych, a także prostytucji w londyńskim West Endzie.

– Te dzieci są wykorzystywane przez gangi, a czasem przez własnych rodziców. Przestępcy mówią rodzinom, że będą mogły zarobić, jeśli oddadzą swoje potomstwo za granicę – wyjaśnia główny inspektor Colin Carswell.

Według niego gangi często pożyczają rodzicom pieniądze potrzebne na opłacenie przemytu dzieci. Żądają przy tym wyjątkowo wysokich odsetek. – Spłacanie długu może trwać latami. Czasem całe rodziny wpadają w pułapkę zadłużenia – mówi Carswell.

Zdaniem Scotland Yardu zyski z działalności przestępczej wysyłane są do cygańskich społeczności w rumuńskim mieście Tandarei. W okolicy tej stoją ogromne domy i drogie samochody.

– Nie sposób wyobrazić sobie, by brytyjskie dzieci mogły być wysyłane za granicę i zmuszane do działalności kryminalnej. Tymczasem dla małych Rumunów, zniewolonych przez bezwzględne gangi, jest to smutna rzeczywistość w naszym mieście – mówi Kit Malthouse, zastępca burmistrza Londynu odpowiedzialny za porządek publiczny. – Wysyłamy jasny sygnał, że handel dziećmi jest niedopuszczalny i musi się skończyć – dodaje urzędnik.

Policyjne naloty to część operacji “Golf”, będącej reakcją na wzrost przestępczości ulicznej w West Endzie w 2006 roku. Na Wyspach odnotowano 1,6 tys. przestępstw dokonanych przez 168 rumuńskich dzieci.

Nawet sześcioletnie maluchy kradły torebki, telefony i pieniądze z bankomatów. Niektóre dzieci zarabiały na kradzieżach i żebraniu do 100 tys. funtów rocznie.

Brytyjscy policjanci trafili śladem tych pieniędzy do Tandarei, podupadłego miasta na południe od Bukaresztu, gdzie powstawały “cygańskie pałace”.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/swiat/gang-wykorzystujacy-dzieci-rozbity,1,3733684,kiosk-wiadomosc.html, Richard Edwards / Daily Telegraph
Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_mkek9qec98d8ukbh2e3rdfjkq4, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0