PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Wolność za godność

Niemiecki więzień poskarżył się na cuchnącą toaletę. Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że ma prawo do odszkodowania a nawet do … wyjścia na wolność - informuje Deutsche Welle.

Jeśli nie można zapewnić więźniom godziwych warunków w zakładach karnych, trzeba ich w takiej sytuacji wypuścić z więzienia - to kwintesencja orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (BVG) w Karlsruhe.

źródło: Deutsche Welle,

Poszkodowany może mieć w takiej sytuacji prawo do odszkodowania. A państwo musi “w razie niemożności zapewnienia skazanym godziwych warunków odbycia kary, natychmiast zrezygnować z wyegzekwowania roszczenia”, podkreślił sędzia. Zgodnie z orzeczeniem BVG więźniowie, którym zapewniono złe warunki odbycia kary, mogą złożyć wniosek o jej “przerwanie, względnie odroczenie”.

Trybunał przyznał rację skarżącemu

Skarżący przebywał przez 151 dni wraz ze zmieniającymi się co jakiś czas współwięźniami, w celi o pow. 8m2. Toaleta bez osobnej wentylacji była od celi oddzielona tylko niewielkim ekranem. Według kancelarii adwokackiej chodzi o zakłady karne w Kolonii-Ossendorf i Hagen.

Większość czasu skarżący przebywał w zamkniętej w celi. Prysznic wolno było brać tylko dwa razy w tygodniu. Jego współwięźniowie byli nałogowymi palaczami. W celi panował nieznośny fetor; “mieszanka dymu tytoniowego, woni niemytego ciała i wyziewów z muszli klozetowej”. Na podania o przeniesienie do celi jednoosobowej nie reagowano. W związku z tym były więzień zażądał od landu Nadrenii Północnej-Westfalii odszkodowania. Wniosek o przyznanie mu pomocy finansowej na pokrycie kosztów procesu został odrzucony. “Skarga o odszkodowanie nie ma widoków na sukces” - oświadczono wtedy w Sądzie Krajowym w Kolonii.

Zaprzeczył temu Federalny Trybunał Konstytucyjny, powołując się na wcześniejsze orzeczenia. Według BVG umieszczenie więźnia w małej, zatłoczonej celi ze zintegrowaną z nią, ale nie oddzieloną toaletą, nie posiadającą osobnej wentylacji, jest naruszeniem godności człowieka. Zdaniem sędziów może to być uzasadnieniem roszczenia odszkodowawczego.

Jednemu więźniowi powinno przysługiwać minimalnie sześć do siedmiu metrów kwadratowych powierzchni celi - podkreśla BVG.

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

  • Nie znaleziono Powiązanych Artykułów

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_fhf8va3mjl2ek6ie445bacqtc5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0