PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

10 kroków jak wzmocnić poczucie własnej wartości.

Poczucie własnej wartości ma ogromny wpływ na to jak postrzegamy siebie samych oraz otoczenie. Ale również nasze poczucie wartości ma wpływ na to, jak inni postrzegają nas przez nasze postrzeganie siebie. Jeśli znamy wartość swojej osoby, mówiąc kuriozalnie, życie jest dużo prostsze. Bywają jednak ludzie, którzy nie widzą odniesionych sukcesów, szczęść i twierdzą, iż każda ich inicjatywa kończy się niepowodzeniem. Jak zbudować nasze poczucie wartości?

Oto 10 kroków jak w prosty sposób poprawić własną samoocenę. Powodzenia!

 1. Segregacja wartości. Przede wszystkim zastanów się, co dla Ciebie jest najważniejsze. Stwórz własną listę wartości. Dzięki niej łatwiej i szybciej będziesz podejmować decyzje. Dokonywanie wyborów również stanie się prostsze. To pomoże Ci żyć w zgodzie z własnymi wewnętrznymi zasadami a to podniesie twoje poczucie wartości.
 2. „Bariera ochronna” pomoże Ci w wytworzeniu granic. Stworzenie własnej ułatwi Tobie ocenę tego, co jest w porządku a co nie w zachowaniu innych w stosunku do Ciebie. W tym celu dokończ poniższe zdania, wypisując po trzy przykłady pod każdym z nich:
  1. Ludzie nie mogą… (np. poniżać mnie, wyładowywać swojej złości na mnie itd.)
  2. Mam prawo zapytać się o… (np. prywatność, więcej informacji podczas porady medycznej itd.)
  3. Aby cenić mój czas i energię jest w porządku, aby…(np. poprosić, aby współpracownik zjawił się na czas na spotkaniu, wziąć okazjonalnie dzień wolny od pracy itd.)
  4. Nie zapomnij „wyedukować” innych gdzie są teraz twoje granice, możesz wyrazić to słownie lub w sposób niewerbalny np. poprzez język ciała. Uzmysłowi to innym, jaką jesteś osobą i wytworzy atmosferę respektu w stosunku do twojej osoby.
 3. Pisz własny dziennik. Opisuj w nim wszystkie pozytywne myśli, zdarzenia, historie o sobie. Możesz wypisać listę z przynajmniej 10 własnymi zaletami. Łatwo jest nam skupiać się na słabościach ten dziennik pomoże Ci odwrócić od nich uwagę i skupi ja na Twoich najlepszych cechach.
 4. Afirmacja. Stwórz pozytywną afirmację na swój temat. Jest to motywujące i  inspirujące.
  1. Np. Ja… jestem wystarczająco dobry/a
  2. Ja…pracuję efektywnie i z przyjemnością
  3. Ja…zamierzam zdać ten egzamin itd.
  4. Możesz napisać afirmację wielkimi kolorowymi literami i przykleić ją do lustra, aby widzieć ją każdego dnia. Wypowiadaj tekst głośno i z przekonaniem, przynajmniej dwa razy dziennie przez trzy tygodnie.
 5. Osłabienie. Bądź gotów na to, iż Twoje poczucie wartości może się osłabić. Afirmacja w tym celu będzie bardzo przydatna. Do tego ustal jak się zachowasz, kiedy zauważysz spadek swojej wartości.
 6. Znajdź strategię, aby czuć się pewniej w sytuacjach, które są dla Ciebie wyzwaniem. Przypomnij sobie moment, kiedy byłeś pewny siebie…jakie uczucia Ci towarzyszyły…. kiedy już sobie je przypomnisz wypisz je i traktuj je jako „bank pozytywnych doświadczeń”. Jeśli nie możesz sobie przypomnieć jak to było, kiedy byłeś pewny siebie wizualizuj. Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie jako kogoś ważnego- najważniejszego, komu nikt się nie sprzeciwia. Pomyśl jak wartościowym człowiekiem jesteś. Kiedy już to poczujesz zapisz emocje na kartce będą twoim „bankiem pozytywnych doświadczeń”.
 7. Dawaj i przyjmuj. Pomagając innym nie obawiaj się przyjąć pomocy od kogoś innego. W ten sposób inna osoba może poczuć się dowartościowana przez Ciebie.
 8. Wynagradzaj siebie. Kiedy zrobisz coś co sprawi że poczujesz się spełniony, dumny celebruj to. Wynagrodź siebie za to uczucie.
 9. Popełnianie błędów to nic złego. Każdy je robi i każdy czasem ma poczucie przegranej, ale błędy uczą nas jak postępować w przyszłości. Dzięki nim możemy odnieść większy sukces w przyszłości.
 10. Poznawaj i pokochaj siebie. Bądź dla siebie wyrozumiały i zarazem dumny ze swojej osoby. Każdy z nas wnosi swoją osobą coś nowego unikatowego. Czerp radość z każdej najdrobniejszej chwili, spotkań z przyjaciółmi.


Powiadom znajomego
 1. (wymagane)
 2. (prawidłowy adres email wymagany)
 3. (wymagane)
 4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_hqc3cv769ri5gaup4c9pn8gpq1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0