PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Śmiech to zdrowie. Kilka porad jak być pogodnym.

Profesor M.H. Silver, która zajmuje się badaniami nad długowiecznością odkryła łączącą cechę dla ludzi żyjących ponad 100 lat. Jest nią poczucie humoru. Okazuje się, że serdeczny, nieskrępowany śmiech ma wspaniałe właściwości. Ludzie, którzy mają duże poczucie humoru i często się śmieją są zwykle zdrowsi i przyjaźniej nastawieni do bliźnich. Oto kilka przykładów pozytywnych skutków śmiechu.

Śmiech dotlenia organizm.

Większość ludzi oddycha zbyt płytko - ich organizmy są niedotlenione, a dwutlenek węgla i inne toksyny zalegają w głębi płuc. Śmiech na całe gardło to także śmiech na całe płuca - intensywnie dotlenia ciało i pozwala na pozbycie się dwutlenku węgla. Co z tego mamy? Gdy całe ciało jest lepiej dotlenione, w tym także mózg, poprawia się nam koncentracja, sprawność i refleks.

Śmiech poprawia kondycję.

Śmiech może nam dać równie dużo, co intensywny aerobik. Ponieważ biorą w nim udział prawie wszystkie mięśnie twarzy - jest wspaniałym masażem dla skóry głowy. Śmiejąc się poruszamy głową, rękoma, nogami - jest to odpowiednik intensywnych ćwiczeń. Podobno w godzinę można wyśmiać aż 500 kalorii. Poza tym skurcze mięśni brzucha korzystnie wpływają na pracę śledziony, wątroby i jelit. Śmiech poprawia też krwioobieg i sprawia, że praca serca staje się dynamiczna, równa, rytmiczna oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Śmiech to większa odporność na choroby.

Gdy człowieka ogarnia wesołość jego organizm wydziela więcej przeciwciał, a przyhamowane zostaje wydzielanie hormonów stresu. Dzięki temu, jeśli człowiek jest chory - szybciej zdrowieje, a zdrowy jest bardziej odporny na choroby. Zauważono to już dość dawno temu i w wielu szpitalach na całym świecie stosuje się tzw. “terapię śmiechem”. Do ciężko chorych pacjentów przychodzą klowni i rozśmieszają do łez. W niektórych szpitalach dziecięcych lekarze przebierają się w zabawne ubrania i przeprowadzają badania na małych pacjentach rozśmieszając ich. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest przynoszenie chorym rzeczy, które ich rozbawią -zabawnych książek, filmów, zbiorów dowcipów.

Jak się śmiać?

Polecam tradycyjne: zabawne rozmowy, komedie, dowcipy, anegdoty - wszystko, co nas rozbawia. Jest tylko jeden naprawdę ważny punkt: śmiech musi być “do rozpuku”, na całe gardło. Wymuszony uśmiech, lub zduszony chichot nie mają tak pozytywnych skutków. Może to być problemem, gdyż w naszej kulturze osoby, które się donośnie śmieją przyciągają uwagę i często budzą dezaprobatę. A postawy takiej uczymy się od najmłodszych lat, gdy rodzice uciszają swoją pociechę: “nie rechocz się tak, bo głupio wyglądasz.” Może warto, więc trochę złagodzić normy i w miłym towarzystwie lub samotnie przy dobrej komedii, dać się czasem ponieść rozbawieniu aż do mało eleganckiego rżenia?

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_27cm5j1vi4onrmngid5m2bnq91, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0