PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Matka zastępcza

(surogatka) - kobieta, która przyjmuje do swojej macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która sama nie może zajść w ciążę bądź nie mogłaby donosić swojej ciąży. Rola matki zastępczej sprowadza się do donoszenia ciąży, urodzenia dziecka i oddania go biologicznym rodzicom.

Aspekty prawne

Pochodzenie dziecka od matki zastępczej według prawa polskiego przypisywane jest niejako automatycznie tylko matce zastępczej (jako rodzicielce). Przekazanie praw rodzicielskich do dziecka (w tym zwłaszcza władzy rodzicielskiej) może się odbyć na zasadzie przysposobienia (zwłaszcza adoptio in plena). W przypadku, gdy surogatka przyjmuje zapłodnioną komórkę jajową płodnej matki, która nie byłaby zdolna do poczęcia albo do donoszenia dziecka - do prawnej zmiany pochodzenia dziecka dopuszczalna jest konstrukcja zaprzeczenia macierzyństwa. W pozostałych przypadkach, kiedy matką genetyczną (dawczynią komórki jajowej) jest sama matka zastępcza, a plemnik pochodzi od partnera niepłodnej kobiety, którzy chcą wychować dziecko, możliwe jest tylko jego przysposobienie.

Przekazanie dziecka odbywa się na podstawie wcześniejszej umowy między rodzicami przyjmującymi dziecko a matką zastępczą, w której matka zastępcza zobowiązuje się do przyjęcia zarodka i poczynienia wszelkich starań w celu urodzenia zdrowego dziecka, a przyszli rodzice zobowiązują się do wychowania dziecka jak własnego oraz zazwyczaj do wsparcia rzeczowego i finansowego surogatki w trakcie ciąży (i określony czas po rozwiązaniu). Na gruncie prawa polskiego nie jest możliwe zadecydowanie w drodze umowy o tym, kto jest matką/ojcem dziecka. Umowa taka byłaby nieważna jako niezgodna z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 kodeksu cywilnego).

Kontrowersyjna jest kwestia, czy sąd mógłby przymusić matkę zastępczą do oddania dziecka, gdyby po porodzie odmówiła jego oddania, nawet jeżeli nie jest jego matką genetyczną, a więc możliwe byłoby przeprowadzenie zaprzeczenia macierzyństwa.

Jeżeli oboje rodzice przyjmujący dziecko nie są jego rodzicami genetycznymi (tj. gdy para nie chce dziecka i zobowiązuje się oddać je innej parze, która tego dziecka chce), to w świetle prawa może dojść do przysposobienia, ale w niektórych przypadkach (odpłatność) czyn taki może podlegać karze za handel dziećmi (art. 253 § 1 lub § 2 KK).

Powiadom znajomego
  1. (wymagane)
  2. (prawidłowy adres email wymagany)
  3. (wymagane)
  4. (prawidłowy adres email wymagany)
 

cforms contact form by delicious:days

Powiązane Artykuły:

Zostaw swój komentarz

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_h5oc6s0fd1ravsadg3p3gj8dl0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0