PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Po co jest nam poczucie humoru?

Na to pytanie szuka odpowiedzi psycholog Alastair Clarke, twórca teorii rozpoznawania wzorców - wyjaśniającej zjawisko humoru.

Według niego należy zbadać proces reagowania na żart. Każda osoba, która słyszy ten sam dowcip może zareagować na niego inaczej. Teoria rozpoznawania wzorców jest poznawczo-ewolucyjnym wyjaśnieniem tego, dlaczego ludzie uważają coś za śmieszne. Według niej, humor pojawia się na skutek rozpoznania przez umysł zaskakującego go wzorca. Doświadczanie zabawności jest nagrodą dla umysłu.
Alastair Clarke sądzi, że humor jest podstawową funkcją poznawczą. Proponuje, by wiedzę o umysłowych mechanizmach poczucia humoru stosować do diagnozy stanu psychicznego i neurologicznego, bowiem humor warunkuje rozwój człowieka już od pierwszym miesięcy życia. Jako przykład podaje prostą zabawę w „a ku-ku”, która już czteromiesięcznym dzieciom sprawia radość i jest jednym z pierwszych procesów poznawczych. Zabawa ta polega na ekspozycji zaskakującego bodźca układającego się w prosty wzorzec. Wraz z rozwojem poznawczym dzieci, zaskakujące wzorce przechodzą w bardziej skomplikowane elementy przestrzenne, czasowe i językowe.
To, co nas śmieszy, zależy od nas samych, a dokładnie od tego, co nas zaskoczy.

źródło:  http://www.sciencedaily.com

Powrót do Ciekawostek»

Następna Ciekawostka»

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_54qh3rv13m3qqb2rg9l45jjb85, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0