PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Rozpamiętywanie nieszczęść.

Badacze z Yale University twierdzą, że udało im się zidentyfikować gen odpowiedzialny za “rozpamiętywanie nieszczęść”.

To gen BDNF, który jest aktywny w rejonie naszego mózgu zwanym hipokampem. Lori Hilt i jej zespół przebadali 200 matek i córek, zanim doszli do przekonania, że nadmierne martwienie się jest cechą przynajmniej po części dziedziczną. Podobno jednak można się tego oduczyć - trzeba tylko mieć kiepską pamięć.

Badania na ludziach i zwierzętach wska­zują, że wysoki poziom stresu - np. towarzyszący zespołowi stresu pourazowego (PTSD) - jest skorelowany ze zmniejszoną objętością hipokampa, odpowiedzialnego za zapamiętywanie nowych informacji.

Sporne wydaje się jednak to, co jest skutkiem, a co przyczyną. Czy to osoby podatne na stres mają mniejsze hipokampy, czy może długotrwały stres niszczy tę strukturę mózgu.
Za drugą hipotezą  przemawiają wyniki badań, jakie wykonał zespół kierowany przez Allana L. Reissa z Uniwersytetu Stanforda, opublikowane w czasopiśmie „Pediatrics”. Badaniami objęto piętnaścioro dzieci, u których PTSD rozwinął się wskutek traumatycznych przeżyć. Mierzono u nich zarówno poziom kortyzolu - głównego hormonu stresu, jak i zmiany wielkości hipokampa. Okazało się, że im wyższy był poziom stresu i poziom kortyzolu we krwi, tym bardziej skurczył się hipokamp w ciągu roku lub półtora roku od momentu zdiagnozowania zaburzeń wywołanych urazem psychicznym.

Powrót do Ciekawostek»

Następna Ciekawostka»

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_39k2sufdaicqkb4vetjg4k7pn0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0