PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Abstrakcyjne myslenie psów

Psy potrafią, podobnie jak ludzie, myśleć abstrakcyjnie i wykorzystywać zdobytą podczas treningu wiedzę w nowych sytuacjach.

Friederike Range i Ludwig Huber z Uniwersy­tetu Wiedeńskiego i Zsofia Viranyi z Uniwersytetu Eötvös w Budapeszcie przeprowadzili doświadczenie, które miało sprawdzić, czy psy potrafią myśleć abstrakcyjnie. Najpierw zwierzęta przeszły trening, podczas którego na komputerze z interaktywnym monitorem pokazywano im zdjęcia krajobrazów albo zdjęcia psów. Zwierzęta były nagradzane tylko wtedy, kiedy wskazywały fotografie, na których znajdowały się psy. Następnie naukowcy, aby sprawdzić czy psy są w stanie wykorzystać zdobytą wiedzę w nowej sytuacji, przeprowadzili dwa testy. Podczas pierwszego pokazywano psom kolejny zestaw fotografii - z nowymi krajobrazami i niepokazywanymi wcześniej psami. Okazało się, że zwierzęta nadal wybierały fotografie psów. Zdaniem badaczy oznacza to, że psy potrafią zastosować zdobytą wiedzę w nowej sytuacji.
W drugim teście pokazywano psom inne zdjęcia. Tym razem na tle znanych im z wcześniejszych zdjęć krajobrazów znajdował się niepokazywany dotąd pies. Zwierzęta stanęły przed dylematem: na fotografii miały pozytywny bodziec w postaci psa (nawet, jeśli go wcześniej nie oglądały) i negatywny (bo nienagradzany) - w postaci krajobrazów. Kiedy jednak miały wybrać pomiędzy fotografią przedstawiającą psa na tle znanego krajobrazu a fotografią, na której był nieznany im wcześniej krajobraz bez psa - wybierały psa. Wyniki eksperymentu świadczą o tym, że psy mogą nauczyć się abstrakcyjnego pojęcia „pies”, chociaż nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy rozpoznają psa z fotografii jako prawdziwego psa - podsumowali doświadczenie naukowcy.

źródło: www.sciencedaily.com.

Powrót do Ciekawostek»

Następna Ciekawostka»

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_l2ff830bidkqk55g6rdkpemg06, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0