PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Brak snu drastycznie osłabia zdolność mózgu

Zarwanie nocy przed egzaminem - nawet, jeśli spędzimy ją przy książce - nie ma większego sensu. Naukowcy dowodzą, że brak snu drastycznie osłabia zdolność mózgu do zapamiętywania i przechowywania informacji. Uważają, że sen ma w procesie uczenia znaczenie pierwszorzędne.

Eksperyment mający wykazać związki między snem a uczeniem się przeprowadził Matthew Walker, psycholog z Univer­sity of Kalifornia. Zadaniem grupy 28 ochotników w wieku od 18 do 30 lat było zapamiętanie serii 150 zdjęć: osób, krajobrazów, miejsc i przedmiotów, (przy czym połowa uczestników w noc poprzedzającą badanie spała jak zazwyczaj, druga połowa pozbawiona była snu przez 36 godzin). W chwili, gdy ochotnicy „uczyli się” zdjęć, Walker skanował ich mózgi.
Dwie doby później test powtórzono. Tym razem ochotnicy dostali do powtórnego obejrzenia zdjęcia z pierwszej fazy badania i dodatkowo 75 zupełnie nowych fotografii. Tym razem ich zadanie polegało na wskazaniu zdjęć już oglądanych. Okazało się, że osoby pozbawione snu zapamiętały aż o połowę mniej zdjęć niż te, które miały możliwość wypoczęcia przed testem.
Dlaczego brak snu wpływa w taki sposób na pamięć? Naukowcy nie są tego do końca pewni, ale przypuszczają, że brak snu uniemożliwia przeniesienie pamięci epizodycznej z hipokampa do części mózgu odpowiadającej za pamięć długotrwałą. Z tego powodu mózg nie dysponuje miejscem na nowe informacje.

źródło: www.bps.org.uk.

Powrót do Ciekaowstek»

Następna Ciekawostka»

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_kod83bmuap4oulrldqnbhaiim5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0