PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Pamięć a ciąża

Naukowcy odkryli, że problemy z zapamiętywaniem wiążą się ze zmianami hormonalnymi u przyszłych mam. Kobiety w ciąży mają tak słabą pamięć jak… ich babcie!

Dr Julie Henry, psycholog z University of New South Wales w Australii i profesor Peter Rendell z Australian Catholic University przeprowadzili testy na pamięć u ponad tysiąca kobiet: ciężarnych, matek i kobiet, które jeszcze nie rodziły. Testom australijskich naukowców poddały się panie z czternastu krajów.

Jakie wnioski?

Kobiety ciężarne i te, które urodziły dziecko kilkanaście miesięcy przed eksperymentem, miały większe luki w pamięci niż ich bezdzietne koleżanki. Szczególne problemy pojawiały się wtedy, gdy trzeba było zapamiętać nowe informacje i takie, które wymagały większego wysiłku poznawczego.
Naukowcy wyliczyli, że nawet 80 % przyszłych i świeżo upieczonych mam często o czymś zapomina. Dr Julie Henry twierdzi, że pamięć tych kobiet różni się od stanu sprzed ciąży tak bardzo, jak pamięć sześćdziesięciolatki różni się od pamięci dwudziestolatki! Przyczyn tego zjawiska psychologowie upatrują w zmianach hormonalnych i braku snu u kobiet w ciąży i młodych matek.

źródło: Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne www.apa.org.

Powrót do Ciekawostek»

Następna Ciekawostka»

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_ip85bjthivufooe56v4936d9i0, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0