PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Poradnik dla autorów

Bądź opiniotwórczy!

Publikuj swoje artykuły i pokaż innym własne spojrzenie na rzeczywistość!

Na dobry początek - czyli jak dobrze zatytułować tekst

Jaki powinien być?

Krótki i zwięzły. Ciekawy i rzeczowy. Nie powinien zdradzać wszystkiego, ale musi dać czytelnikowi jasną odpowiedź na pytanie, o czym jest artykuł. Oczywiście musi tyczyć się tematu, nie powinien zmylać czytelnika. Może łatwo się zniechęcić i nie będzie czytał Twojego artykułu.

Co w tytule?

Zdecyduj, co jest sednem tekstu - tytuł ma na nie właśnie wskazywać. Możemy w tym celu wykorzystać czyjeś słowa (cytat) albo zdać się na własne. Niech nie będzie za długi, ale postaraj się aby nie poprzestawać na jednym wyrazie. Tytuł powinien zachęcić i naprowadzić czytelnika na zawartość i tematykę artykułu.

Cytat

Można wykorzystać słowa bohatera tekstu. Ale osoba, której wypowiedz ma zostać przywołana, powinna być znacząca dla sprawy. Zaznacz to ujmując czyjeś słowa w cudzysłowy (”tekst”).

Twój pomysł

Warto w kilku słowach tytułu umieścić jakieś słowo-klucz. Co to takiego? Słowo, które przyciąga. Na przykład: DDA, ADHD (w tekstach społecznych). Pomyśl, jakie słowo przyciągnie czytelnika i zawrzyj je w tytule.

Źródła informacji, czyli o czym pisać?

  • Ktoś z Twojej rodziny, znajomych, sąsiadów przeżył coś ciekawego, niezwykłego - pozwól innym o tym się dowiedzieć - napisz do kategorii Moja historia. Artykuły tam zamieszczane nie muszą dotyczyć Ciebie osobiście. Może warto napisać o kimś kogo się zna?
  • Jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie, masz hobby - możesz kogoś zainspirować. Podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
  • Należysz do jakiegoś stowarzyszenia, związku, klubu - organizujecie akcję, którą warto się pochwalić: koncert, konkurs, wyprawę - wykorzystaj to.
  • Oglądasz telewizję, czytasz prasę, słuchasz radia - skomentuj aktualną sprawę, która Cię zbulwersowała/poruszyła/rozbawiła.
  • Chcesz podzielić się wrażeniami z pracy - polecić/odradzić.


Źródła internetowe, z których możesz skorzystać w celu zebrania potrzebnych wiadomości:

* blogi (w tym także blogi dziennikarzy i polityków)
* strony internetowe prasy lokalnej/miejskiej/osiedlowej
* fora internetowe
* czaty

Jak skonstruować tekst

Artykuł - jeśli nie jest krótki - powinien posiadać również śródtytuły. Mogą nimi być główne myśli poszczególnych partii tekstu. Czyni się tak z uwagi na czytelność i przejrzystość tekstu - łatwiej dowiedzieć się o czym traktuje; wygląda również bardziej zachęcająco. Przede wszystkim jeśli artykuł jest długi nie męczy czytelnika i nie zniechęca go duża partia materiału do przeczytania. Do tekstu podzielonego na śródtytuły później łatwiej powrócić.

Należy również zwrócić uwagę na to, aby tekst był skonstruowany w zgodzie z tzw. zasadą odwróconej piramidy. O co chodzi? Najbardziej znaczące informacje - na początku. A potem hierarchicznie, wedle ważności kolejne, tak aby ostatnie akapity artykuły miały najmniejsze dla niego znaczenie.

Innymi słowy: jeśli obetniemy końcówkę tekstu, to powinien on być nadal zrozumiały.

Poprawność pisowni

Za wpadkami językowymi stoi najczęściej pośpiech. Błędy wyeliminujesz, gdy przeczytasz swój tekst w całości, zwracając uwagę m.in. na:

- literówki, czyli poprzestawiane litery w wyrazach
- błędy fleksyjne, czyli nieodmienione

(np. W radio mówili o nowym odkryciu polskich archeologów. Poprawnie: W radiu…)

lub niepoprawnie odmienione wyrazy

(np. Julia zjadła najmniejszy kawałek torta. Poprawnie: kawałek tortu)
- błędy składniowe, czyli niepoprawny szyk zdania (np. ) lub powtórzenia (np. Jan, który jest bratem Zośki, która niedawno urodziła córkę, wyjechał do Australii)
- brak, nadmiar lub niepoprawne użycie przecinków (np. Zrobię to mimo, że jesteś przeciw. Poprawnie: Zrobię to, mimo że…).
- błędy ortograficzne (np. wziąść; poprawnie: wziąć).
- pisownię wyrazów obcego pochodznie (np. Bush’owi; poprawnie: Bushowi)

Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj do słownika.

Głównie chodzi o to aby po napisaniu artykułu przeczytać go i zobaczyć nie ma błędów związanych z pisownią czy stylistycznych.

Zapraszamy do pisania!


Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja


Warning: Unknown: open(/home/content/62/2214862/tmp/sess_1fffa6fk5a9lo4rr8i3jpn0kn2, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0