PoradnikPR.info

PoradnikPR.info

Poradnik pedagogiczno - resocjalizacyjny

 
 
 
 

Otrzymanie przepustki

Witam moje pytanie dotyczy programu resocjalizacyjnego w zakładzie karnym.

Czy jeśli osadzony go nie podpisze to straci on prawo do przepustek i czy termin do ubiegania się tej przepustki się wydłuży?

mgr Justyna Ryszewska

mgr Justyna Ryszewska

Dzień dobry,

Według art. 137 skazanemu, który wyróżnia się swoim dobrym zachowaniem mogą być przyznane nagrody. W ten sposób więzień jest doceniany, że jego zachowanie jest dobre. Jednak Skazanemu, który nie wyróżnia się poprawnością zachowania można również przyznać nagrodę, aby zachęcić go do poprawy (jednak należy trzeźwo spojrzeć na temat i niestety, ale dawanie „niegrzecznym więźniom” nagród na zachętę nie jest standardem).

Jedną z nagród przewidzianą w art. 138 jest zezwolenie na opuszczenie ZK bez dozoru na okres nieprzekraczający jednorazowo 14 dni.

Pyta pani czy odmówienie spowoduje utratę możliwości i czy wydłuży to czas otrzymania ewentualnej przepustki.

Otóż przepustkę otrzyma skazany, który będzie przekonanie iż w czasie pobytu poza zakładem karnym będzie przestrzegał porządku prawnego. Zatem nie ma mowy o tym, iż skazany musi uczestniczyć w programie resocjalizacyjnym, aby uzyskać przepustkę. Jest to uzależnione od jego zachowania podczas odsiadywania wyroku (przepustka jest nagrodą) natomiast czas w jakim się ją otrzyma to odbycie co najmniej połowy tej części kary po której skazany mógłby być warunkowo przedterminowo zwolniony. Należy również pamiętać, iż łączny czas przebywania na przepustce nie może przekroczyć rocznie 28 dni.

Nagrody przyznaje dyrektor zakładu karnego z urzędu lub na pisemny wniosek przełożonego skazanego. Inne nagrody może przyznawać również osoba upoważniona przez dyrektora zakładu karnego.

-pozdrawiam Justyna Ryszewska

Powrót do Naszych Porad»

Następna Porada»

Kategorie

Chmurka Tagów

Publikuj już dziś!

Publikuj swój artykuł a otrzymasz ZAŚWIADCZENIE!
*Przeczytaj więcej»
*Publikuj»

Administracja